Gözlemden Uygulamaya Bilimsel Anılar

Tüm Boyutlarıyla Kahrolası Deli Damgası!

Müzik çalışmasına ek olarak aynı yıl 4 yurtdışı makalesi daha çıkarmam gerekiyordu. Yanında çalıştığım eski patronum Turan İtil Türkiye’ye ziyarete gelmişti. Özel olarak beni ziyaret etti çünkü o yıllarda rahmetli Ayhan Songar Hoca ile aramızda bir takım ufak tefek çatışmalar vardı. Bu çatışmalara son vermek veya son veremeyecekse beni alıp Amerika’ya götürmek için gelmişti.

Beyin Kültürle Şekillenir

Yıl 1998. Profesörlük kadrosu için başvurmak istiyordum. Tam o sırada rektör, “Yurtdışı yayını olmayanları profesör yapmayacağım.” dedi. Profesörlük için süremin dolmasına 6 ay kalmıştı, yani bu kısa sürede 5 yurtdışı yayını yapmam gerekiyordu. Hemen düşünmeye başladım. Aklıma ilk gelen şey, beyin biyolojik, psikolojik ve sosyal bir organ olduğundan, herkesin beyni içinde yaşadığı kültürle uyumlu olması gerektiğiydi.

Hepatik Ensefalopati İle İlgili Çalışmaların Hikayesi

Bugün “Hepatik Ensefalopati” ile ilgili çalışmaların hikayesini anlatacağım… 1988 yılında, Elazığ Fırat Üniversitesi’nde İç Hastalıkları rotasyonu yaptığım sırada bir asistan, siroz olan hastayı hocaya takdim ederken özgeçmişinde epileptik nöbet olduğundan bahsetti. Ancak hastanın grand-mal nöbetleri 2 yıldır yaşamadığını öğrendiğimde acaba karaciğer sirozu ile epileptik nöbetler arasında ne gibi bir ilişki olabilir diye düşündüm.