Erken Boşalma Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Prof. Dr. Kemal Arıkan

Erken boşalma oldukça sık karşılaştığımız bir cinsel sorun. Çoğu erkek bu sorunundan utanmakta ve tedaviden kaçınmaktadır. Oysa doğru yöntemlerle tedavi edildiğinde çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Erken boşalma nedir?

Bu cinsel sorun, 40 yaşın altındaki erkeklerde rastlanan cinsel işlev bozukluklarının en başında gelmektedir. Erken boşalma sorunuyla uğraşan bir çok uzman, erken boşalmayı ejakülasyonun (boşalmanın) her iki cinsel partnerin istediklerinden daha erken aşamada gerçekleşmesi olarak tarif etmektedir. Dolayısıyla boşalma eyleminin net olarak şu kadar süre sonunda gerçekleşmesi normal, bunun dışındakiler ise tedavi edilmesi gereken durumlardır şeklindeki bir yaklaşım tamamıyla yersizdir. Erken boşalma arada sırada ortaya çıkdığında tabii bir süreç olarak değerlendirilirken, örneğin ilişki denemelerinin %50’sinden fazlasında görülmekteyse, sorun artık müzminleşerek tedavi edilmesi gereken bir aşamaya gelebilmektedir.

Açmak gerekirse, söz gelimi erkek partner penisin vajinaya girmesinden yaklaşık 8 dakika sonra boşalıyor olsun. Kadın tarafında orgazm genellikle 5 dakika gerçekleşiyor ve her iki tarafta bu sürelerden memnun durumdalarsa erken boşalma sorunundan söz edilemeyecektir. Bir başka erkek boşalmasını 20 dakikaya kadar geciktirebiliyor olsun; önsevişmeye rağmen kadın partner orgazm öncesinde 35 dakika süre ile vajinal ilişkiye ihtiyaç duyuyorsa, bu durumda, erkek kendisinin erken boşalma sorunu olduğunu düşünme eğiliminde olacaktır. Bu ikinci örnekte, penisin vajina içindeki hareketleri çift için tek cinsel uyarım yöntemi ise, 20 dakika sonra erkek boşalmakta, takiben sertleşmesini yitirmekte, bunun sonucunda ilave bir 20 dakika daha süreye ihtiyacı olan kadını artık penis yoluyla uyaramayacağından, ilişki başarısız bir ilişki olarak değerlendirilecektir.

Doktorunuz erken boşalma şikayetinizi nasıl değerlendirecektir?

Erken boşalma şikayetiyle gelen bir hastanın psikoseksüel, ilişkisel ve tıbbi bakımlardan tetkiki mutlaka yapılmalıdır. Erken boşalma varlığında sıklıkla kadın tarafında da cinsel işlev bozukluğu görülebileceğinde mümkünse erkeğin partnerinin de değerlendirmeye dahil edilmesi uygun olacaktır. Çiftin erken boşalma nedeniyle başvurusuna neyin sebep olduğu ve tedaviden ne beklenildiği özellikle araştırılmalıdır. Tedavi edici hekimin beklentilerin gerçekçi olup olmadığını tespit etmesi, bu aşamada bir sorunla karşılaşılır ise gerçekçi olmayan beklentilere yönelik çözümler geliştirilmesine destek olması gerekir.

Erken boşalma bir sorun haline dönüştüğünde, problem sadece penisin vajina içine girmesinden sonra ejakülasyonun erken aşamada gerçekleşmesinden ibaret kalmamakta, soruna her iki tarafın davranış ve tutumları da dahil olmaktadır. Burada erkek ve kadının sosyokültürel alt yapıları, toplumun erken boşalmaya yönelik tutumu da işin içine girmektedir.

Tedaviye gelmeden önce yapmanız gerekenler nedir?

Önceden yaptırdıysanız, tıbbi-ürolojik tetkiklerinizi yanınızda getiriniz. Cinsel sorunlar hakkında konuşmaktan utanmanız normal bir durumdur, ancak doktorunuzun şimdiye kadar bir çok başka erkekle benzer sorunları konuşmuş olduğunu bilmelisiniz. Erken boşalma çok yaygın ve tedavisi olan bir sağlık sorunudur.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

  • Cinsel Terapi

Cinsellik hakkında konuşmak, sorunların ne olduğunun anlaşılması tedaviye yardımcıdır. Bu aşamada yanlış düşünce ve beklentiler üzerinde durulmaktadır. Bazı durumlarda cinsel terapi basit yöntemlere yoğunlaşabilmektedir. İlişkiden bir-iki saat önce masturbasyon yapmanız ilişki esnasında boşalmayı geciktirebilmektedir Doktorunuz penisin vajinaya girmesi yoluyla cinsel ilişkiye girmekten bir süre kaçınmanızı, bu sırada başka cinsel oyunlara odaklanmanızı isteyebilir. Bu sayede önceki cinsel alışkanlıklarınızla ilişkili baskı hissi azaltılabilir.

  • Sık-Bırak Tekniği

Doktorunuz size bu tekniği önerebilir. Sık-bırak tekniği kabaca şu aşamalardan oluşmaktadır:

Birinci aşama: Ön sevişmeye her zamanki şekilde başlayın. Ta ki boşalacağınızı yakın olduğunuzu düşündüğünüz yere kadar gelin.

İkinci aşama: Partnerinizden penisinizin kafa bölgesinin penisinizin gövdesi ile birleştiği yeri kavrayarak birkaç saniye sıkmasını isteyin. Bunu boşalma hissi geçene kadar sürdürsün.

Üçüncü aşama: Sıkma aşamasından sonra yaklaşık 30 saniye bekleyin ve ön sevişmeye geri dönün. Sıkma aşamasında penisinizin sertliğinden kısmen azalma görülebilir. Ancak cinsel uyarıyla yeniden tam bir sertlik yaşanacaktır.

Dördüncü aşama: Tekrar boşalma hissi geldiğinde, partnerinizden önceki sıkma işlemini tekrarlamasını isteyin.

Bu aşamaları tekrar tekrar yinelediğinizde, hemen giriş anında boşalma olmadan vajinal ilişkiye başlayabilirsiniz.Bir kaç defalık pratikten sonra, sıkma-bırakma tekniğini uygulamaya ihtiyaç duymadan boşalmanızı nasıl geciktireceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

  • İlaçlar

Bazı antidepresif ilaçlar ve penis cildine sürülen duyarsızlaşma sağlayan kremler de erken boşalmayı tedavi edebilmektedir.