Prof. Dr. Kemal Arıkan
Psikiyatrist

Erken Boşalma Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Prof. Dr. Kemal Arıkan

Erken boşalma oldukça sık karşılaştığımız bir cinsel sorun. Çoğu erkek bu sorunundan utanmakta ve tedaviden kaçınmaktadır. Oysa doğru yöntemlerle tedavi edildiğinde çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Erken boşalma nedir?

Bu cinsel sorun, 40 yaşın altındaki erkeklerde rastlanan cinsel işlev bozukluklarının en başında gelmektedir. Erken boşalma sorunuyla uğraşan bir çok uzman, erken boşalmayı ejakülasyonun (boşalmanın) her iki cinsel partnerin istediklerinden daha erken aşamada gerçekleşmesi olarak tarif etmektedir. Dolayısıyla boşalma eyleminin net olarak şu kadar süre sonunda gerçekleşmesi normal, bunun dışındakiler ise tedavi edilmesi gereken durumlardır şeklindeki bir yaklaşım tamamıyla yersizdir. Erken boşalma arada sırada ortaya çıkdığında tabii bir süreç olarak değerlendirilirken, örneğin ilişki denemelerinin %50’sinden fazlasında görülmekteyse, sorun artık müzminleşerek tedavi edilmesi gereken bir aşamaya gelebilmektedir.

Açmak gerekirse, söz gelimi erkek partner penisin vajinaya girmesinden yaklaşık 8 dakika sonra boşalıyor olsun. Kadın tarafında orgazm genellikle 5 dakika gerçekleşiyor ve her iki tarafta bu sürelerden memnun durumdalarsa erken boşalma sorunundan söz edilemeyecektir. Bir başka erkek boşalmasını 20 dakikaya kadar geciktirebiliyor olsun; önsevişmeye rağmen kadın partner orgazm öncesinde 35 dakika süre ile vajinal ilişkiye ihtiyaç duyuyorsa, bu durumda, erkek kendisinin erken boşalma sorunu olduğunu düşünme eğiliminde olacaktır. Bu ikinci örnekte, penisin vajina içindeki hareketleri çift için tek cinsel uyarım yöntemi ise, 20 dakika sonra erkek boşalmakta, takiben sertleşmesini yitirmekte, bunun sonucunda ilave bir 20 dakika daha süreye ihtiyacı olan kadını artık penis yoluyla uyaramayacağından, ilişki başarısız bir ilişki olarak değerlendirilecektir.

Doktorunuz erken boşalma şikayetinizi nasıl değerlendirecektir?

Erken boşalma şikayetiyle gelen bir hastanın psikoseksüel, ilişkisel ve tıbbi bakımlardan tetkiki mutlaka yapılmalıdır. Erken boşalma varlığında sıklıkla kadın tarafında da cinsel işlev bozukluğu görülebileceğinde mümkünse erkeğin partnerinin de değerlendirmeye dahil edilmesi uygun olacaktır. Çiftin erken boşalma nedeniyle başvurusuna neyin sebep olduğu ve tedaviden ne beklenildiği özellikle araştırılmalıdır. Tedavi edici hekimin beklentilerin gerçekçi olup olmadığını tespit etmesi, bu aşamada bir sorunla karşılaşılır ise gerçekçi olmayan beklentilere yönelik çözümler geliştirilmesine destek olması gerekir.

Erken boşalma bir sorun haline dönüştüğünde, problem sadece penisin vajina içine girmesinden sonra ejakülasyonun erken aşamada gerçekleşmesinden ibaret kalmamakta, soruna her iki tarafın davranış ve tutumları da dahil olmaktadır. Burada erkek ve kadının sosyokültürel alt yapıları, toplumun erken boşalmaya yönelik tutumu da işin içine girmektedir.

Tedaviye gelmeden önce yapmanız gerekenler nedir?

Önceden yaptırdıysanız, tıbbi-ürolojik tetkiklerinizi yanınızda getiriniz. Cinsel sorunlar hakkında konuşmaktan utanmanız normal bir durumdur, ancak doktorunuzun şimdiye kadar bir çok başka erkekle benzer sorunları konuşmuş olduğunu bilmelisiniz. Erken boşalma çok yaygın ve tedavisi olan bir sağlık sorunudur.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

 • Cinsel Terapi

Cinsellik hakkında konuşmak, sorunların ne olduğunun anlaşılması tedaviye yardımcıdır. Bu aşamada yanlış düşünce ve beklentiler üzerinde durulmaktadır. Bazı durumlarda cinsel terapi basit yöntemlere yoğunlaşabilmektedir. İlişkiden bir-iki saat önce masturbasyon yapmanız ilişki esnasında boşalmayı geciktirebilmektedir Doktorunuz penisin vajinaya girmesi yoluyla cinsel ilişkiye girmekten bir süre kaçınmanızı, bu sırada başka cinsel oyunlara odaklanmanızı isteyebilir. Bu sayede önceki cinsel alışkanlıklarınızla ilişkili baskı hissi azaltılabilir.

 • Sık-Bırak Tekniği

Doktorunuz size bu tekniği önerebilir. Sık-bırak tekniği kabaca şu aşamalardan oluşmaktadır:

Birinci aşama: Ön sevişmeye her zamanki şekilde başlayın. Ta ki boşalacağınızı yakın olduğunuzu düşündüğünüz yere kadar gelin.

İkinci aşama: Partnerinizden penisinizin kafa bölgesinin penisinizin gövdesi ile birleştiği yeri kavrayarak birkaç saniye sıkmasını isteyin. Bunu boşalma hissi geçene kadar sürdürsün.

Üçüncü aşama: Sıkma aşamasından sonra yaklaşık 30 saniye bekleyin ve ön sevişmeye geri dönün. Sıkma aşamasında penisinizin sertliğinden kısmen azalma görülebilir. Ancak cinsel uyarıyla yeniden tam bir sertlik yaşanacaktır.

Dördüncü aşama: Tekrar boşalma hissi geldiğinde, partnerinizden önceki sıkma işlemini tekrarlamasını isteyin.

Bu aşamaları tekrar tekrar yinelediğinizde, hemen giriş anında boşalma olmadan vajinal ilişkiye başlayabilirsiniz.Bir kaç defalık pratikten sonra, sıkma-bırakma tekniğini uygulamaya ihtiyaç duymadan boşalmanızı nasıl geciktireceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

 • İlaçlar

Bazı antidepresif ilaçlar ve penis cildine sürülen duyarsızlaşma sağlayan kremler de erken boşalmayı tedavi edebilmektedir.

“Erken Boşalma Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?” için 9 yorum yapıldı.

 1. salim dedi ki:

  selamlar ben yıllardır erken boşalma yaşıyorum,bu tedaviden haberim yoktu ve utanma olayı ,ama benim eşim çok içine kapalı oldugundan bana yardımcı olmadı,2 çocugumuz oldu,evlilikten 9 sene sonrada hastalandı,yani felç oldu,44 yaşından sonra eşime karşı acıma hislerimden dolayı penisim sertleşme olayını yitirmeye başladı zamanla ondan sogudum şuan sertleşme ve hala erekn boşalma yaşıyom,sertleşme olayı için ilaç aldım ama baş agrısı çok fazla yapıyor eşimin bana yardımcı olmadıgından dolayı çok sıkıntılı bir süreç geçriyorum.6 sene önce üroloji doktoruna çıktım vermiş oldugu ilaçların faydasını görmedim.bana öneriniz nedir

 2. mevlüt dedi ki:

  Erken bosaliyorum ne yapmaliyim

 3. adnan dedi ki:

  ilaçlar ve krem olarak önerdiğiniz gerçekten herkesde 100 de 100 etki gösteren bir ilaç veya krem varsa ismini paylaşırsanız sevinirim

 4. ben mursel dedi ki:

  merhaba hocam bende erken boşalma sorunu var eşimle ilişkiye girdigim gibi boşalıyorum yani bi dakka bile sürmüyor ve bu beni çok üzüyor internette bazı geciktiriciler kullanıdım ama fayda etmedi bana yardım edin lütfen şimdiden çok teşekkür ederim sygılarımla

 5. ayhan dedi ki:

  slm doktor bey ben ilişkiye girdigim zaman cabuk bosalıyom bunu nasıl onleyebilirim bana yardımcıb olurmusunuz

 6. ahmet sarıusta dedi ki:

  hocam ben cok erken bosaşıyorum iki dakika içinde herşey bitiyor

 7. ismail okur dedi ki:

  merhaba benim erken boşalma sorum var yaş 49 eşimden boşandım yanlız yaşıyorum ve tek başıma nasıl bir yöntemle ekzersiz yapabilirim bir teknik veya yapmam gereken bir yöntem varmı sizce ben nasıl tedavi olurum ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim.

 8. ali özçelik dedi ki:

  merhaba, yazınızı okudum gayet açıklayıcı ve bilgilendime için teşekkür ederim.bazı antidepresif ilaçlar derken isim vermeniz mümkünmüdür. ben bu konuda biraz sıkıntım vardı her erkek gibi bende doktora gitmeye çekiniyordum fakat bir arkadaşımın yardımıyla bir üroloji uzmanına danıştım anafranil 25 mg. almamı önerdi . kullanma kılavuzunu okudum yan etkileri oldukça zararlı ve riskli olduğu için kullanmaya başlamadım . siz bu ilaç hakkında ne önderirsiniz veya önereceğiniz başka ilaç varmıdır. yardımcı olursanız sevinirim.

 9. Aytek dedi ki:

  Hocam selamlar. Bende aynı dertten muzdaribim. Ön sevişme konusunda hiç bir sıkıntım yok. Taki birleşmeye girince anında boşalıyorum. Herşey mükemmel giderken birden moral bozuyor bu durum. Bilginize ihtiyacım var hocam.

Yorum yapın

Bu bölümde sadece okuduğunuz yazı ile ilgili yorumlarınızı iletin.

ONLINE RANDEVU