Kişilik Bozuklukları

Katil Doğmak

Katil Doğmak

Saldırganlık ve şiddetle ilişkili genler ile doğanlar, diğer insanlara nazaran daha çok katil olma ya da psikopatlaşma potansiyeline sahip olabilirler mi? İnsanın biyolojik yatkınlığı kendisini şiddete veya saldırganlığa ne denli meylettirebilir?

Histrionik Kişilik Bozukluğu

İlgi odağı olmak için insanüstü bir çaba içindedirler. Giyim kuşamlarındaki dikkat çekici renk ve model tercihleriyle, davranışlarındaki baştan çıkarıcı tavırlarıyla, abartılı ifadeleriyle ilgi odağı olmaya çabaladıkları açıktır.

Paranoid Kişilik Bozukluğu

“Bu dünyada güvenebileceğim hiç kimsem yok! Herkes bana karşı. Sömürülmek benim kaderim!” diyorsanız, orada bir sorun olabilir. Şüphecilik, alınganlık üst düzeyde olaya eşlik ediyorsa, bu durum siz sizi bildiğinizden beri varsa sorunun adı büyük ihtimalle “paranoid kişilik bozukluğu”dur.

Narsisistik Kişilik Bozukluğu

“Ayna, ayna; söyle bana benden güzel var mıdır?”

Sınır (Borderline) Kişilik Bozukluğu

Derin bir boşluk hissi, ani öfke patlamaları, dürtü kontrol bozukluğu, intihar jestleri, girişimleri, ikili insan ilişkilerinde amansız çelişkiler; insanları yerlere göklere sığdıramazken bir süre sonra aynı kişileri yerin dibine batırmalar… Hudut, sınır ya da borderline olarak bilinen kişilik bozukluğunun karakteristiklerinden bazılarıdır.

ONLINE RANDEVU