Neurofeedback Nasıl Uygulanır?

Neurofeedback Nasıl Uygulanır?

EEG (elektroensefalogram) biofeedback olarak da bilinen Neurofeedback, beyin dalgası aktivitesini değerlendiren bilgisayar tabanlı bir programdan, anında geri bildirim sağlayan terapötik bir müdahaledir. Program, bu beyin sinyallerini yeniden düzenlemek veya yeniden eğitmek için ses veya görsel sinyalleri kullanır. Bu sürece cevap vererek, danışanlar beyin işlevlerini yeniden düzenlemeyi ve geliştirmeyi ve çeşitli nörolojik ve zihinsel sağlık bozukluklarının semptomlarını hafifletmeyi öğrenirler.

Davranış bozuklukları, dikkat bozuklukları, otizm, devam eden gelişimsel gecikmeler, beyin yaralanmaları, doğum travması, anksiyete, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, stresle ilgili sorunlar ve uykusuzluk veya kesilmiş uyku düzenleri olan çocuklar, ergenler ve yetişkinler ve yaşa bağlı bilişsel kaybı olanlarda, neurofeedback yararlı olabilir. Neurofeedback, diğer tedavi formlarıyla birlikte ek bir müdahale olarak da kullanılabilir.

Neurofeedback Nasıl Uygulanır?

Bir sandalyede otururken, terapist kafa derinize elektrotlar takar. Bir program yardımıyla çeşitli beyin dalgası frekansları hakkında bilgi sağlanır. Bir video oyununa benzer bir program kullanarak, beyniniz ve merkezi sinir sisteminiz programdan geri bildirim sinyalleri alırken grafikleri izleyecek veya müzik dinleyeceksiniz. Program daha sonra beyin dalgası aktivitenizi daha arzu edilen ve kontrollü kalıplara yönlendirmeye başlayacaktır. Beyin dalgası modelleriniz geliştiğinde programdan hemen geri bildirim alacaksınız. Seanslar arasında stres, uyku düzenleri veya zihinsel netlikteki değişiklikleri fark edebilmelisiniz.

Neurofeedback Nasıl İşlevli Olur?

Neurofeedback, beynin işleyişini yönetmek veya düzenlemek için bir yardımcı olarak kabul edilir, böylece beyin daha sağlıklı bir şekilde çalışır. Neurofeedback; merkezi sinir sisteminize beyin dalgası frekanslarını yeniden düzenlemeyi ve düzenlemeyi öğreten bilgisayar programı kullanılarak tekrarlanan seanslar ile elde edilir. Neurofeedback beyninizi değerlendirir ve doğrudan tedavi edilebilmeleri için semptomlara neden olan işlev bozukluğu alanları hakkında bilgi sağlar. Farklı nörolojik problemler için çeşitli nörofeedback yöntemleri ve ekipmanları kullanılmaktadır.

Neurofeedback Terapistinde Neler Aramalısınız?

Neurofeedback ekipman ve programlarını kullanmak üzere eğitilmiş lisanslı ruh sağlığı uzmanları özel klinik ve hastanelerde neurofeedback hizmetleri sağlayabilir. Eğitim geçmişine ve ilgili deneyime sahip birini bulmanın yanı sıra, kişisel sorunları tartışmaktan kendinizi rahat hissettiğiniz, özel durumunuzu anlayan ve neurofeedback sürecini, potansiyel faydalarını ve sorununu açık bir şekilde açıklayabilen bir terapist arayın.

KAYNAK:
– Kubik, A., Kuik, P., Stanios, M., Kraj, B., Clinical and neurophysiological data of neurofeedback therapy in children with ADHD. Przegl Lek. 2016;73(3):148–51.
– Nicholson, A. A., Ros, T., Frewen, P. A. et al., Alpha oscillation neurofeedback modulates amygdala complex connectivity and arousal in posttraumatic stress disorder. NeuroImage: Clinical. February 2016;(12):506–16.
– Anguera, J. A., Boccanfuso, J., Rintoul, J. L. et al. Video game training enhances cognitive control in older adults. Nature. 5 Sep 2013;501(7465):97–101.
– Brandmeyer, T. and Delorme, A. Meditation and neurofeedback. Frontiers in Psychology. 2013;4:688.
– Stoler, E. R., What is Neurofeedback? Psychology Today Blogs. 4 Oct 2014.
– Neurofeedback and Biofeedback for Mood and Anxiety Disorders: A Review of the Clinical Evidence and Guidelines—An Update. CADTH Rapid Response Reports. 26 Aug 2014
– https://www.psychologytoday.com/au/therapy-types/neurofeedback. Erişim tarihi: 10 Haziran 2020.