Neurofeedback ve Depresyon

Neurofeedback ve Depresyon

Depresyon olarak da bilinen Majör Depresif Bozukluk (MDB), sosyal, psikolojik ve biyolojik faktörlerin neden olduğu zihinsel bir bozukluktur.

Majör Depresif Bozukluk Belirtileri

Depresyon belirtileri, günlük yaşama sürekli ilgi ve zevk kaybı ve ruh halinde değişim, kendini suçlama ve düşük benlik saygısı gibi olumsuz duyguların yaygınlığı ile karakterizedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, geçen yıl, depresyon dünyada 300 milyondan fazla insanı etkiledi. Depresyonun, küresel halk sağlığındaki ciddiyetini göz önünde bulundurarak, tıbbi ve bilimsel topluluklar, yeni tedavilerin geliştirilmesini ve hastaların yaşam kalitesinin iyileştirilmesini amaçlayan çalışmalar yapmaktadır.

Araştırmacıların beyin yapısını ve işlevini müdahalesiz (noninvaziv) bir şekilde analiz etmesine izin veren bir teknik olan fMRI yoluyla Major Depresif Bozukluğu inceleyen ve yeni yayınlanan makale; depresyonu olan kişilerin semptomlardan kurtulduklarında bile iki spesifik beyin bölgesinde daha az bağlantı olduğuna dair bilimsel bulgulara dayanıyordu. Suçluluk hissi yaşarken; sağ ön superior temporal (ATL) ve anterior subgenual singulat (SCC). Bu durum, sosyal etkileşimlerin yorumlanması ile doğrudan bağlantılıdır.

Hastaların beynindeki bu “sinirsel imzayı” temel alan çalışma, katılımcıların beyin aktivitelerini gerçek zamanlı olarak gözlemlemelerine ve değiştirmelerine izin veren bir program olan neurofeedback yoluyla bu bağlantıları güçlendirme olasılığını test etti. Araştırmanın erken aşamalarında, sonuç oldukça dikkat çekiciydi: sadece bir neurofeedback seansında bile, katılımcılar belirtilen alanlar arasında daha güçlü bir bağlantı gösterdiler ve sonrasında özsaygıda artış olduğunu bildirdiler.

Hastaların beynindeki “sinirsel imzayı” temel alan çalışma, katılımcıların beyin aktivitelerini gerçek zamanlı olarak gözlemlemelerine ve değiştirmelerine izin veren bir program olan ‘neurofeedback’ aracılığıyla bu bağlantıları güçlendirme olasılığını test etti.

Çalışmanın yazarı, King’s College London’daki Dr. Roland Zahn, çalışmanın neden semptom göstermeyen insanlarda gerçekleştirildiğini “Majör Depresif Bozukluğu olan hastalarda aşırı kendini suçlamanın, bu hasta grubunu hastalığa karşı daha duyarlı hale getirip, semptomların sürmesine neden olabileceğini belirtti. İkincisi, güvenlik nedenleriyle, tedaviden sonra insanların depresyonunun daha da kötüleşmemesini sağlamak istedik ve MDB tedavisi biten insanlar, mevcut semptomları olan insanlara göre, kötüleşme riski daha azdır” şeklinde açıklıyor.

Neurofeedback seans süresi katılımcı gruplarında aynı olup, fMRI sonuçlarına göre, seanslar sayesinde çalışılan beyin alanları arasındaki bağlantıda güçlenme göstermiştir. Aynı zamanda, benlik saygısında artış ile, neurofeedbackin etkinliğini kanıtlayan sonuçlar görülmüştür.

KAYNAK:
– Zahn, R., Weingartner, J. H., Basilio, R., Bado, P., Mattos, P., Sato, J. R., … & Moll, J. (2019). Blame-rebalance fMRI neurofeedback in major depressive disorder: A randomised proof-of-concept trial. NeuroImage: Clinical, 24, 101992.
– https://neurosciencenews.com/neurofeedback-depression-15058/