Psikiyatri ve Cinsellik

Cinsellik Nedir?

Cinsellik toplumda daha çok seksle bağdaştırılan bir kavramdır. Halbuki cinsellik içerisinde cinsel organlar, cinsiyet ve üremenin yanı sıra cinsel yönelim, tutum, davranışlar, toplumsal değerler, istek ve hazzı da barındıran geniş bir kavramdır. Yani cinsellik insana hem bazı biyolojik özellikler verirken hem de kişinin davranışlarını, duygularını, ilişkilerini ve seçimlerini etkiler.

Cinsellik bütün insanların doğasında var olan bir kavramken yaşantılanması ve ifadesi kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bu nedenle farklı yönelimler ve farklı cinsel davranışlar bulunmaktadır. Bununla birlikte seks belirli aşamaları olan bir süreçtir. Cinsel tepki döngüsü olarak da anılan ve 4 aşamadan oluşan süreçte kişide fiziksel ve duygusal değişiklikler olur. Bu döngü cinsel yönden uyarılmış, mastürbasyon, cinsel birleşme veya herhangi bir cinsel uyarıcı aktivitede bulunan kadın veya erkekte benzer şekilde meydana gelir:

psikiyatri ve cinsellik

  • Heyecan (istek): Cinsel tepki döngüsünün ilk aşaması heyecandır. Birkaç dakika ile birkaç saat arasında değişebilen bu süreçte erkeklerde ve kadınlarda belirli fiziksel değişimler görülür ve uyarılma başlar. Her iki cinste de kalp atışı ve nefes alış veriş hızlanır, ciltte kızarmalar olabilir, meme uçları sertleşir ve kan basıncı artar. Kadınlarda vajina genişler ve akıntı oluşur, erkeklerde peniste ereksiyon olur.
  • Plato: İlk aşamadaki fiziksel değişiklikler artarak devam eder. Her iki cinste de ayak, el ve yüzdeki kaslarda kasılmalar olup, nefes, kalp atışı ve kan basıncında artış olur. Kadınlarda vajinaya kan akışı artar ve hassaslaşır. Erkeklerde de kan akışının artmasıyla birlikte penis tamamen erekte olur, testisler testis torbasına yakınlaşır.
  • Orgazm: 4 aşama içerisinde en kısa süreni ve cinsel zevkin en üst düzeye ulaştığı aşamadır. Bu aşamada kan basıncı, kalp atışı ve nefes en yüksek seviyededir. İstemsiz kas hareketleri başlar. Ani ve güçlü bir cinsel gerilim salınımı gerçekleşir. Kadınlarda vajina kasılır, rahimde de ritmik kasılmalar olur. Erkeklerde peniste ritmik kasılmalar olurken meni dışarı çıkar.
  • Çözülme: Bu aşama vücudun yavaşça eski ve normal haline dönmeye başladığı aşamadır. Cinsel organlar normal haline dönmeye başlar, kan akışı, basıncı ve nefes eski ritmine kavuşur. Beden rahatlar ve iyi hissetme hali oluşur.

Cinsel tepki döngüsünde her aşamada neler olduğunu bilmek yaşanılan cinsel problemlerin de hangi noktadan kaynaklandığını anlamanıza yardımcı olur:

Cinsel ilgi/uyarılma bozukluğu olan kişilerde cinsel etkinliğe karşı ilgisizlik yani libidoda azalma olup kadınlarda vajina ıslanmasının, erkeklerde ise ereksiyonun yetersiz ya da süreksiz olması durumu vardır. Bu kişilerde cinsel tepki döngüsünde ilk aşama olan heyecan aşamasında görülen fiziksel değişiklikler beklenildiği gibi gerçekleşmez.

Geç boşalma bozukluğu olan kişilerde ise boşalmada belirgin gecikme, seyreklik ya da yoksunluk görülür. Erken boşalma bozukluğu olan kişilerde vajinaya girişten yaklaşık bir dakika sonra istemsiz şekilde boşalma gerçekleşir. Kadında orgazm bozukluğu olan kişilerde ise orgazmda belirgin gecikme, seyreklik ya da yoksunluk görülür. Bu hastalıkların tümünde orgazm aşaması beklenildiği gibi gerçekleşmez. Ayrıca erken boşalma bozukluğunda plato evresi çok kısa olur, kişi bu aşamada kalma süresini kontrol edemez.

Cinsel ağrı bozuklukları (disparoni ve vajinismus) olan kişilerde ilişki sırasında vulvovajinada ya da pelviste belirgin ağrı ya da ağrı olacağına dair korku oluşur. Ağrıların farklı nedenleri olabileceği gibi heyecan evresinde gerçekleşmesi beklenen vajina genişlemesi ve ıslanmanın yeterli olmamasından da kaynaklanabilmektedir.

Bu noktaya kadar cinsellik ve cinsel hastalıklarla ilgili kısa bilgiler verilmiştir. Daha sağlıklı bir cinsel yaşam için kişilerin kendilerini bu konularda doğru bilgilerle donatması önemlidir. Sorunlarla karşılaşıldığında bir doktor ya da psikologdan yardım alınması gerekmektedir. Fakat her doktor, psikiyatrist ya da psikoloğun cinsel terapi ya da tedavi uygulaması beklenmemelidir. Bu konu uzmanlık gerektirmekle birlikte belirli temel bilgilerin kişiye verilmesi durumunda olası performans kaygısı ya da cinsel isteksizlik sorunları çözülebilmektedir.