TELE PSİKİYATRİ NEDİR?

Tele Psikiyatri, gelişmiş teknolojik imkanları ve telekomünikasyon teknolojilerini kullanarak psikiyatrik danışmanlık ve destek ihtiyacı olan hastaların uzmanlarla dijital ortamda görüşmelerini, muayene ve konsültasyon gibi ihtiyaçlarını kısa ve kolay bir şekilde gidermelerini sağlayan bir terminolojidir.

Kısaca Tele Psikiyatri kavramı, video konferans teknolojisi yoluyla bir ruh sağlığı uzmanı tarafından ruh sağlığı hizmetlerinin sağlanması olarak tanımlanabilir.

Teknolojik altyapısını oluşturduğumuz Tele Psikiyatri kapsamında bir randevu sistemimiz mevcuttur. Bu sistem sayesinde danışanlarımızın kendilerine uygun gün ve saatlerde randevu alabilmekte ve iletişim için kullanacakları teknolojik altyapıyı seçebilmektedirler.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Tele Psikiyatri hizmeti yasal mı?

Tele Psikiyatri hizmeti de yüz yüze yapılan psikiyatrik tedavi hizmetlerinden farksızdır. Bu nedenle, ihtisası olan uzmanlar tarafından verildiği müddetçe herhangi bir yasal engeli bulunmamaktadır.

Tele Psikiyatri görüşmesinde online danışma hizmetini kim vermektedir?

Tele Psikiyatri görüşmelerimizde online danışma hizmeti Prof. Dr. Kemal Arıkan ile verilmektedir.

Tele Psikiyatri görüşmesi ne şekilde yapılmaktadır?

Tele Psikiyatri görüşmesi, danışanın tercihine bağlı olarak Skype veya Whatsapp programı üzerinden video görüşme şeklinde yapılmaktadır.

Danışma hizmeti için EFT ile ödeme yapabilir miyim?

Evet, EFT yolu ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile ilgili canlı destek bölümünden bize ulaşarak işleminiz için gerekli EFT bilgilerini alabilirsiniz.

Tele Psikiyatri görüşmesi sonrası reçete yazılabiliyor mu?

Tele Psikiyatri görüşmesi sonrası müşahade edilen belirti ve tanının gerekliliği olması durumunda ilaçla tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavi için gerekli görülen ilaçların temini için de gerekli yasal reçete tarafımızdan yazılabilmektedir.

TELE PSİKİYATRİ KULLANIMI

Tele Psikiyatri, tedavi boşluğunu azaltmak ve özellikle izole durumda bulunan hastaların uzman ruh sağlığı hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için oldukça umut verici bir yaklaşımdır.
Ruh sağlığı hizmetlerinde telepsikiyatri yaklaşımının kullanımı bilimsel olarak sağlam kanıtlara dayanmaktadır.

Tele Psikiyatri alanında yapılan çalışmaların büyük bir çoğunluğu, hastaların tanımlayıcı istatistiklere sahip nicel öz bildirim anketlerine verdiği yanıtları özetlemekte ve telepsikiyatri hizmetlerinden yüksek memnuniyet duyduklarını bildirmektedir.

Bütün dünyayı etkisi altına almış olan yeni tip koronavirüs (COVID-19) pandemisi, bireylerin fiziksel temas ortamından kaçınmalarının salgının hızlı yayılımının önüne geçilmesi noktasında önem arz etmektedir. Fiziksel temasın en aza inmesi için salgının görüldüğü her ülkede ve ülkemizde kendi kendine karantina önlemleri alınmaktadır. Bu önlemler kapsamında sağlık hizmetlerine erişim de sınırlı hale gelmiş bulunmaktadır. Telepsikiyatri hizmetinin henüz bu salgın ortaya çıkmadan önce araştırmalara konu olmasının temelinde sağlık hizmetlerine ve bakıma erişimde ortaya çıkan eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasıdır. Kırsal bölgelerde yaşayan veya fiziksel hareketi kısıtlı olan bireylerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak adına geliştirilen bu sistem, teknoloji ve tıp alanlarındaki hızlı değişimlerle beraber günden güne büyümektedir. Bu uygulamalardaki ilerlemelerle beraber büyük sağlık kuruluşları sağlık hizmetlerini genişletmek için telepsikiyatri sistemlerine hızlı bir şekilde entegre olmaktadır.

RANDEVU AL RANDEVU AL