Tüm Boyutlarıyla Kahrolası Deli Damgası!

Müzik çalışmasına ek olarak aynı yıl 4 yurtdışı makalesi daha çıkarmam gerekiyordu. Yanında çalıştığım eski patronum Turan İtil Türkiye’ye ziyarete gelmişti. Özel olarak beni ziyaret etti çünkü o yıllarda rahmetli Ayhan Songar Hoca ile aramızda bir takım ufak tefek çatışmalar vardı. Bu çatışmalara son vermek veya son veremeyecekse beni alıp Amerika’ya götürmek için gelmişti.

Oturup konuştuğumuzda, profesörlük için çalıştığımdan bahsettim. Ne konuda çalışmak istediğimi sordu, düşündüğümü söyleyince Türkiye’de stigma çalış dedi. Stigmatizasyon yani damgalama, Türkiye’de çok önemli bir konudur.

Rahmetli Turan İtil, kendisi de Türkiye’de stigmatizasyonun acısını çok çekmişti. Yaptığı bir takım deneysel çalışmaların siyasi olduğu düşünülmüş, bir takım insanlar tarafından damgalanmış idi. Bu konu benim için de önem taşıyordu.

Güzel bir deney tasarladık. Gece okulunda okuyan 500 öğrenciye stigmatizasyonun bütün özelliklerini test etmek üzere bir gün süren bir anket yaptık. Sonuçları konuyla ilgili olduğunu düşündüğümüz “Israel Journal of Psychiatry and Related Sciences” adlı dergiye yolladık.

Derginin editörü David Greenberg, bize gerçekten büyük bir dostluk göstererek makaleleri tek tek inceleyip düzelterek büyük kolaylıklar sağlamıştı. 1999 senesi içinde beş makaleyi de dergi kabul etti.

Bu makalelere göre, akıl hastalığının önceden bilinmesi, hasta ile önceden tanışmış olmak, akıl hastalığının gidişatının bilinmesi damgalamayı önlerken, damgalama yapanların hemen hemen tamamının narsisist olduğunu gösterdik.

Kadınların, erkeklere oranla belirgin şekilde daha az damgalama yaptığını; internet yoluyla anti-stigma kampanyalarının ise işe yaradığını gösterdik. Dolayısıyla stigmatizasyon konusunda güzel sonuçlar elde ettiğimiz iyi bir deneysel süreç olmuştu.

Bu sürecin sonunda dünyada stigmayla ilgilenen herkesle arkadaş olmuştuk. Hatta birkaç tanesini de Türkiye’de konuşma yapmak üzere davet etmiştik. Böylece biz de stigma konusunda dünyadaki otoritelerden biri olmuştuk.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler