Akılı Saatler Enfeksiyonu Yayılmaya Başlamadan Önce Tespit Edebilir mi?

Akılı saatler yayılmaya başlamadan önce enfeksiyonu tespit edebilir mi?

Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız yapay zekâ, makine öğrenimi gibi kavramların merkezinde olan akıllı cihazlar uzun süredir insan sağlığı için de kullanılıyor. Yapılan araştırmalar, özellikle akıllı saatlerin son dönemde karşılaştığımız ve bütün dünyayı saran Koronavirüs salgını için de kullanılabileceğini ortaya çıkardı.

Makinelerin öğrenme algoritmasını oluşturmak için grip virüsü ile enfekte olmuş 25 katılımcının uyku düzenini bakmak için tıbbi bir bileklikten veri alındı. Kullanılabilir veriye sahip olan 8 katılımcının 7’sinde grip virüsünü yaymadan 24 saat önce ortaya çıkan bozulan uyku verisi elde edildi.

Araştırmacılara göre Covid-19 salgını yoluyla akıllı saat takan kişilerden daha fazla veri alındı, yeni çıkan modeller değiştirilecek. Bu modellerin erken bir uyarı sinyali üretmek ve hatta test olmadan asemptomatik yayılma durumunu tespit etmek için kullanılabileceği düşünülüyor. Bu yaklaşım hiçbir şekilde COVID-19’u teşhis edemeyecek olsa da, insanların ne zaman önlem alması gerektiği konusunda yararlı olabilir.

Mevcut Koronavirüs pandemisinde, soğuk algınlığı ve grip semptomları yaşayanlardan; ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi en yaygın semptomları yaşamamış olması nedeniyle Covid-19 için pozitif test edilmediği sürece kendini izole etmesi istenir. Eğer algoritma doğru hesaplanırsa bir akıllı saatin veya fitness uygulaması, hasta olacaklar veya kendini izole etmesi gerekenler için erken uyarı verebilir.

KAYNAK:
“An unsupervised transfer learning algorithm for sleep monitoring”. Xichen She, Yaya Zhai, Ricardo Henao, Christopher W. Woods, Geoffrey S. Ginsburg, Peter X.K. Song, Alfred O. Hero. (2020)

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler