Beyin Müzikten Niçin Keyif Alır?

Beyin Müzikten Niçin Keyif Alır?

Müziğin en güzel benzetmelerinden biridir “Müzik ruhun gıdasıdır” sözü. Bilim alanında yapılan çalışmalar aslında bu sözü destekler nitelikte. Çalışmalara göre müzik, bilinen bir biyolojik faydası olmamasına rağmen insana yiyecek, içecek gibi keyif verebilmektedir.

Nörogörüntüleme çalışmaları doğaları gereği beyin bölgeleri ile müziğin verdiği keyif arasında yalnızca ilişkisel bağlantıyı ortaya koyabilmekteyken Journal of Neuroscience’da yayınlanan yeni bir araştırma (Mas-Herrero vd., 2021) non-invaziv beyin uyarımı (Transcranial Magnetic Stimulasyonu-TMS) aracılığıyla ödül devresi ile müziğin verdiği keyif arasındaki nedensel rolü belirlemeye çalıştı.

Araştırmada, pop müzik grubu hayranlarından oluşan katılımcılar iki gruba ayrılıyor. Beyindeki ödül devreleri (fronto-striatal yolu), sol prefrontal korteks (DLPFC) bölgesine TMS uygulanarak iki şekilde uyarılıyor. Bir gruba, hedef bölgenin fonksiyonunu artırıcı diğer gruba geçici olarak baskılayıcı uyaran gönderiliyor. Daha sonra, bu iki gruba pop müziği şarkıları dinletilirken beyin aktiviteleri fMRI ile izleniyor.

Araştırmadan Çıkarılan Bulgular

  • Müziği işitmeden önce ödül devresini heyecanlandırmak, katılımcıların şarkıları dinlerken hissettikleri zevki artırırken, bu devrenin baskılanması şarkıdan alınan zevkin azalmasına yol açıyor.
  • fMRI sonuçları, TMS sonrası katılımcıların bildirdiği zevk almadaki farklılığı beyindeki fizyolojik değişikliklerle destekliyor.
  • Ödül devresinin kilit bir bölgesi olan ödül çekirdeği (nucleus accumbens – NAcc) ile frontal ve işitsel korteks arasındaki fonksiyonel bağlantılar TMS’ye bağlı olarak deney öncesi ve sonrası önemli ölçüde değişim gösteriyor.
  • Bir başka deyişle, zevkte en büyük farklılığa sahip katılımcılar, aynı zamanda işitsel ve ödül bölgeleri arasındaki senkronize aktivitede en büyük farkı gösteriyorlar.

Bu sonuçlar, beyinde yukarıda bahsedilen bölgelerin (frontostriatal yolların ve NAcc’nin) müzikten alınan ödüllendirici duyguları deneyimlemek için oldukça önemli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, TMS’nin bu bölgelerdeki pozitif etkisi, hayattan zevk alamamayla karakterize olan depresyonun tedavi mekanizmasına da bir örnek oluşturmaktadır.

KAYNAKÇA:

– Unraveling the temporal dynamics of reward signals in music-induced pleasure with TMS. Ernest Mas-Herrero, Alain Dagher, Marcel Farrés-Franch and Robert J. Zatorre. Journal of Neuroscience 29 March 2021, JN-RM-0727-20; DOI: https://doi.org/10.1523/JNEUROSCI.0727-20.2020

– Why the Brain Enjoys Music? Society for Neuroscience

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler