Erken Boşalma Tedavisi ve Tedavide Karşılaşılan Güçlükler

Toplumumuzdaki erkeklerde çok sık rastlanan erken boşalma sorununun tedavisinin hem kolay hem de zor olduğu söylenebilir. Çeşitli ilaçlar ve 5 ile 10 seans arasında süren psikoterapi erken boşalmanın tedavisinde başarıyla kullanılan en seçkin yöntemlerdir.

Erken boşalma tedavisi

Erken boşalma tedavisi zorlukları olabilen bir süreçtir. Öncelikle erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin önemli bir kısmı yaşadıklarının tedavi edilebilir bir cinsel sorun olduğunun farkında bile değildir. Bu olmasa bile erken boşalma sorununun tekraren yaşantılanmasıyla, kişi yaşadığı sorunun herhangi bir çözümü olmadığı şeklinde son derece yanlış bir düşünce ve bir tür çaresizlik duygusu geliştirir. Sonunda erken boşalma çeşitli nedenlerle cinsel ilişkiye girmekten tümüyle ya da kısmen kaçınmayla sonuçlanır.

Erken boşalma yaşayan erkeğin durumu

Cinsel birleşmenin iki tarafın cinsel doyumuyla sonuçlanması beklenen bir süreç olduğu dikkate alınmalı, erken boşalma yaşayan erkeğin cinsel partnerinin bilinçli ya da bilinçdışı bir şekilde cinsel ilişkiden kaçınması nedeniyle erkeğin reddedilme ve istenmemek türünden duygular yaşamaya başlayacağı unutulmamalıdır.

Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler bu nedenle sıklıkla beğenilmemek, yetersiz bulunmak, yeterince erkek olmamak türünden akıldışı ve yanlış inanışlar geliştirebilirler.

Erken boşalma depresyona neden olabilir

Tekrarlanan örselenme ve ilişki sorunları gerek erkekte gerekse kadında depresyona neden olabilir ki erken boşalma sorunuyla gelen çiftlerde doktora başvuru sebeplerinden birisi de bu depresyon tablosudur. Dolayısıyla sıklıkla erken boşalmada tedavi aşamalarından biri bu ikincil gelişen depresyonun tedavisidir.

Erken boşalma tedavisinin zorlukları

Uzayan erken boşalma sorunu depresyona yol açsın açmasın, üstte sayılan nedenlerle hemen her zaman cinsel istekte azalma, sertleşme ve cinsel uyarılma güçlüklerine (yanlış bilinen adıyla iktidarsızlık) sebep olur. Bu türden cinsel sorunların tabloya eklenmesiyle erken boşalmanın tedavisi daha da güçleşebilmekte ve terapi süreci uzayabilmektedir.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler