Genetik ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu İlişkisi

Genetik ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu İlişkisi

Yeni bir çalışmanın sonuçları, belirli genlerin travma sonrası stres bozukluğuna (TSSB) duyarlılıkta rol oynayabileceğini düşündürmektedir. McLean Hastanesi’nde araştırmacılar tarafından yönetilen ve Cell Reports dergisinde yayınlanan uluslararası bir ekip tarafından yürütülen çalışma, TSSB’nin önlenmesi ve tedavisi hakkında bilgiler sağlayabilir.

Tekrarlanan, uzun süreli veya şiddetli travma karşısında, bazı bireyler TSSB’ye daha duyarlıyken, diğerleri dirençlidir. Hangi bireylerin TSSB’ye duyarlı olabileceğini araştırmak etkili müdahalelerin geliştirilmesine yardımcı olabilmektedir.

Araştırma için, bilim insanları Psikiyatrik Genomik Konsorsiyumu-TSSB Grubu tarafından toplanan 195.684 bireyin (TSSB ile 29.539 ve olmadan 166.145) genetik veriler kullandılar ve öğrenme modelli makineler ile beyindeki genlerin ve diğer dokuların makineye bağlı ekspresyon modellerini tahmin ettiler. Ekip, TSSB olan bireylerde TSSB olmayanlara göre genetik olarak bu farklılığı yaratan iki gen buldu.

TSSB’si olan bireylerin beyinde SNRNP35 adı verilen bir genin daha düşük ekspresyonu ve kanda ZNF140 adı verilen bir genin daha yüksek ekspresyonu olma eğilimi vardır.

Araştırmacılar, SNRNP35 ekspresyonunun beynin stres yönetimi ile ilgili bir bölgesinde önemli olduğunu belirtti. Ayrıca farelere yüksek dozda bir stres hormonu verilmesinin beyindeki SNRNP35 geninin ekspresyonunu azalttığını buldular.

ZNF140 geni ile ilgili olarak, gen tarafından kodlanan proteinin, kanda dolaşan bağışıklık hücrelerindeki genlerin ekspresyonunu etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle, daha yüksek ZNF140 ekspresyonu, TSSB’ye duyarlılığı artırmak için vücudun bağışıklık tepkisini etkileyebilir.

Araştırmacılar, farklı genlerin TSSB duyarlılığı ve duygusal esnekliğin üzerindeki etkilerinin arkasındaki ayrıntılı mekanizmaları ortaya çıkarmak için ek çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Araştırmayı yöneten Dr. Nikolaos P. Daskalakis, “Çalışmamız, TSSB riskine karşı duyarlı popülasyonlarla ve biyolojik testler ile önleme ve tedavi için ‘ilaçlanabilir hedefler’ geliştirmek ve doğrulamak için takip çalışmaları için bir yol haritası sunmaktadır.

McLean Hastanesi CEO’su Kerry J. Ressler, “TSSB’nin genetik etkilerini belirlemek, vücudun travmatik deneyimlere nasıl tepki verdiğini anlamamıza yardımcı olabilir ve etkilenen hastalara yardımcı olacak yeni müdahalelere işaret edebilir” dedi.

KAYNAK:
– Huckins, Laura M., Chatzinakos, C., Breen, M… Nikolaos P. Analysis of Genetically Regulated Gene Expression Identifies a Prefrontal PTSD Gene, SNRNP35, Specific to Military Cohorts (2019).