İntihara meyilli mi hissediyorsunuz?

İntihara Meyilli mi Hissediyorsunuz?

İntiharı düşünüyorsanız, hissettiğiniz acı yoğun ve kalıcı görünebilir. Ancak intihar düşünceleri ve duygularıyla başa çıkmanın, acının üstesinden gelmenin yolları var.

Şu anda ne kadar acı çekiyor olursanız olun, yalnız değilsiniz. Çoğumuz hayatımızın bir noktasında intihar düşüncesi yaşamışızdır. İntihara meyilli hissetmek bir karakter kusuru değildir ve bu sizin deli, zayıf veya kusurlu olduğunuz anlamına gelmez. Bu sadece şu anda başa çıkabileceğinizden fazla acınız olduğu anlamına gelir. Ancak zamanla ve destekle sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Acı ve intihar duyguları geçecektir.

Şimdi beğenerek baktığınız yetenekli, başarılı, akıllı vs. dediğiniz insanların çoğunun daha önce sizin durumunuzda olduğunu unutmayın.

Durumunuz ne olursa olsun size ihtiyacı olan insanlar, fark yaratabileceğiniz yerler ve size hayatın yaşamaya değer olduğunu hatırlatabilecek deneyimler vardır. Ölümle yüzleşmek ve eşiğinden dönmek gerçek cesaret ister. Bu cesareti hayatla yüzleşmek, depresyonun üstesinden gelmek için başa çıkma becerilerini öğrenmek ve devam edecek gücü bulmak için kullanabilirsiniz;

 • Duygularınız sabit değil – sürekli değişiyorlar. Bugün hissettikleriniz dün hissettiklerinizle ya da yarın ya da gelecek hafta nasıl hissedeceklerinizle aynı olmayacak.
 • Yokluğunuz, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin hayatında keder ve ıstırap yaratacaktır.
 • Hayatınızda başarabileceğiniz birçok şey var.
 • Hayatta sizi memnun edecek deneyimler vardır.
 • Zevk veren duyguları deneyimleme gücünüz, üzücü duyguları deneyimleme gücünüze eşittir.

İntihar Düşünceleriniz ve Duygularınız Varsa

Yapılacak şeyler:

 • Her gün biriyle, tercihen yüz yüze konuşun. Geri çekilmek isteseniz bile, güvendiğiniz arkadaşlarınızdan ve tanıdıklarınızdan sizinle zaman geçirmelerini isteyin. Veya bir kriz yardım hattını aramaya devam edin ve duygularınız hakkında konuşmaya devam edin.
 • Bir güvenlik planı yapın. Bir intihar krizi sırasında izleyebileceğiniz bir dizi adım geliştirin. Doktorunuz veya terapistiniz ile acil bir durumda yardımcı olacak arkadaşlarınız ve aile üyelerinizin iletişim numaralarını önceden bir yere not edin ve kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun.
 • Her gün kendiniz için yazılı bir program yapın ve ne olursa olsun ona bağlı kalın. Duygularınız kontrolden çıkmış gibi görünse bile, mümkün olduğunca düzenli bir rutini koruyun
 • Günde en az 30 dakika güneşe veya doğaya çıkın.
 • Sizin için güvenli olan etkili bir egzersiz yapın. En fazla faydayı elde etmek için günde 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Ama küçük adımlarla başlayın. 10 dakikalık üç aktivite patlaması, ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.
 • Size neşe getiren şeylere zaman ayırın. Şu anda çok az şey size zevk getirse bile, kendinizi eskiden zevk aldığınız şeyleri yapmaya zorlayın.
 • Kişisel hedeflerinizi hatırlayın. Her zaman belirli bir yere seyahat etmek, belirli bir kitap okumak, evcil hayvan sahibi olmak, başka bir yere taşınmak, yeni bir hobi öğrenmek, gönüllü olmak, okula geri dönmek veya bir aile kurmak istemiş olabilirsiniz. Kişisel hedeflerinizi yazın.

Kaçınılması gerekenler:

 • Yalnız olmak. Yalnızlık intihar düşüncelerini daha da kötüleştirebilir. Bir arkadaşınızı veya aile üyenizi ziyaret edin veya telefonu kaldırıp bir kriz yardım hattını arayın.
 • Alkol ve uyuşturucu. Uyuşturucu ve alkol depresyonu artırabilir, problem çözme yeteneğinizi engelleyebilir ve dürtüsel davranmanıza neden olabilir.
 • Kendini daha kötü hissettiren şeyler yapmak. Hüzünlü müzik dinlemek, belirli fotoğraflara bakmak, eski mektupları okumak veya sevilen birinin mezarını ziyaret etmek olumsuz duyguları artırabilir.
 • İntihar ve diğer olumsuz düşünceleri düşünmek. İntihar düşünceleriyle meşgul olmamaya çalışın çünkü bu onları daha da güçlendirebilir. Size acı veren duygularınız ve düşünceleriniz ile ilgili konuşacağınız birini bulun.

İntihardan başka çözümler düşünemiyorsanız, bu başka çözümler olmadığı için değil, şu anda onları göremiyor olmanızdır. Şu anda deneyimlemekte olduğunuz yoğun duygusal acı, düşüncelerinizi çarpıtarak olası çözümleri görmenizi veya destek sunabilecek kişilerle bağlantı kurmanızı zorlaştırabilir. Terapistler, danışmanlar, arkadaşlar veya sevdikleriniz, sizin için görünür olmayan çözümleri görmenize yardımcı olabilir. Lütfen onlara yardım etme şansı verin.

KAYNAK:
– Are You Feeling Suicidal? HelpGuide