IQ ve Genetik

IQ ve Genetik

IQ’nun genetik temelleri bulunmaktadır fakat gen kader değildir. Genetik faktörler dışında, çocuğun içinde bulunduğu çevresel koşulları, eğitim yaşantısı, yetiştirilme tarzı, maruz kaldığı uyaranların zenginliği, ebeveynlerin kültür ve eğitim düzeyi çocuğun IQ gelişimini önemli ölçüde etkilemektedir.

Ebeveynlerin yetersiz gelir düzeyi incelendiğinde gelir düzeyine bağlı olarak ortaya çıkan sağlıksız bir yaşam tarzı, çocuğun kişisel gelişimine faydalı olabilecek oyuncak, eğitim ve besini sağlamada güçlükler oluşturabilmektedir. Fakat çocuğa yukarıda bahsettiğimiz bu imkanlar sağlanabildiği takdirde çocuğun IQ seviyesinde yükselme görülebilmesi mümkündür.

Diğer önemli noktalar ise yaşamın her aşamasında, ancak özellikle erken gelişimde yetersiz besin alımı, besin değeri yüksek olmayan gıdalar tüketmek, ebeveynin ya da çocuğun toksinlere maruz kalması, travmaya veya hastalığa maruz kalmak, erken okula başlama yaşı, emzirme eksikliği gibi konular IQ’nun gelişmesini engelleyebilmektedir.

KAYNAK:
– Genes are not destiny: environment and education still matter when it comes to intelligence, Kate Lynch
– The nature and nurture of high IQ: An extended sensitive period for intellectual development, Chrissie Long, December 17, 2013
– Explaining IQ: Nature, Nurture, or Both?, Lyndsay T Wilson
– Helen, B., & Boyd, D. (1981). The developing child. Singapore Journal of Education, 37.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler