Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu ve COVID-19

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu ve COVID-19

Dünyanın çoğu yerinde günler kısalıp, gün ışığı süresi azaldıkça ve sıcaklıklar düştükçe, birçok insan mevsimsel duygudurum bozukluğunun etkilerini hissetmeye başlayabilmekte.

Mevsimsel duygudurum bozukluğu, tipik olarak sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan bir depresyon türüdür. Ruh hali değişikliklerine ve diğer depresyon semptomlarına yol açmaktadır.

Ruh halindeki bu mevsimsel düşüşler uyuşuk hissetmeye, uyku güçlüğüne, iştahsızlığa ve kilo kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bazı insanların aşırı uyarılmasının ve endişelerinin kaynağı havada durumundaki değişimler, güneş ışığından yararlanamama ve soğuk hava şartlarından kaynaklanmaktadır

Mevsimsel duygudurum bozukluğu oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü milyonlarca insanın mevsimsel duygu durum bozukluğunun olduğunu söylüyor, ancak birçok insanın bu rahatsızlığın farkında olmadığını da belirtmektedir.

Mevsimsel duygu durum bozukluğu ve COVID-19: “Depresif dönemler ve artan kaygı için ciddi risk”

Uzmanlar, pandemi sürecinde kışa yaklaşırken, birçok insan için mevsimsel duygudurum bozukluğunun COVID-19 kaygısıyla birleştiğini söylüyor.

İnsanların çoğu geçen bir buçuk yılın pandemi şartlarından sersemlemiş durumda. 5 milyondan fazla insanın şaşırtıcı vefat sayısı beraberinde birçok aileyi de etkiledi.

Ayrıca sosyal izolasyonun kalıcı etkileri ve finansal kargaşa da toplumsal stresi tetikledi.

COVID-19 aşısı ve mevcut destekleyici aşıların piyasaya sürülmesi ile geçen kıştan çok daha iyi bir konumdayken, pandeminin nereye gittiğine dair belirsizlik, kronik stresi tetikleyerek pandeminin hiç bitmeyecekmiş gibi görünmesine neden olabilmektedir.

Pandeminin neden olduğu stresin yanı sıra yaşanan mevsimsel duygudurum bozukluğu; sağlıklı beslenme, aktif kalma ve stresi yönetme gibi sağlıklı alışkanlıklar edinme motivasyonunu daha da azaltabilecek bir durgunluğa neden olabilir.

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu ve COVID-19 kaygısını yönetmek için ipuçları

Mevsimsel duygudurum bozukluğu ve pandemik kaygının çifte kaygısını hissediyorsanız, uzmanlar her ikisinin de semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek aşağıdaki başa çıkma mekanizmalarını önermektedir.

 1. Bir rutini sürdürmek

Her gün ulaşılabilir günlük hedefler belirlemek çok önemli.

Bunlar, her sabah derin nefes alıp vermek için 10 dakika ayırmak gibi basit ve rahatlatıcı hedefler olabilir.

 1. Işık terapisini deneyin

Fototerapi veya ışık tedavisi, mevsimsel duygudurum bozukluğu için önerilen bir tedavidir. Doğal dış mekân ışığını taklit eden bir ışık terapi kutusunun yanında oturmayı veya çalışmayı içermektedir.

 1. Harekete geçin

Çalışmalar fiziksel aktivitenin zihinsel sağlığı ve genel refahı iyileştirebileceğini göstermektedir.

Egzersizin denince sadece spor salonuna gitmek veya fitness dersi almak akla gelmemeli. Yapabileceğiniz her türlü fiziksel aktivite, örneğin yürüyüş yapmak, evde biraz egzersiz yapmak, video platformlarında egzersiz videosu kullanmak gibi kişinin kendine gerçekleştirebileceği egzersizler olabilir.

 1. Sosyalleşmeye özen gösterin

Yüz yüze veya sanal olarak sizi destekleyen, size ilham veren veya sadece konuşmaktan keyif aldığınız insanlarla iletişim kurun.

 1. Farkındalık meditasyonu yapın

Depresyon ve kaygı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmanın kanıtlanmış bir yolu olan farkındalık meditasyonu, insanları düşüncelerini yavaşlatmaya ve derin nefes almaya teşvik eder.

Farkındalık, şimdiki ana odaklanmamıza yardımcı olmaktadır. Geçmişi düşünmekte ve gelecek için endişelenmekte o kadar iyiyiz ki, çoğu zaman şimdiki anları kaçırıyoruz. Farkındalık sayesinde ana odaklanabilir endişe, kaygı ve stresten uzaklaşabiliriz.

 1. Kendinize eğlenceli aktivitelerden oluşacak bir liste oluşturun ve bunu yapmayı deneyin

Keyifli aktiviteler için planlar yapmak günlük stresleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

COVID-19’un son bir buçuk yılda seçenekleri sınırlı olsa da -bunun nedeni ister hastalanma korkusu olsun ister finansal baskı olsun- küçük planlar yapmak yardımcı olabilir.

Örneğin haftalık bir film veya akşam yemeği gecesi planlamayı içerebilir.

 1. Nostaljinin gücünü kullanın

En sevdiğiniz sitcom’ları yeniden izlemenin veya her yıl sevdiğiniz filmleri tekrar izlemek size iyi hissettirebilir.

Bildiğiniz ve sevdiğiniz filmler, TV şovları, stand-up komedi bölümleri bir rahatlık ve aşinalık duygusu hissettirebilir.

 1. Profesyonel yardım isteyin

Son olarak, mevsimsel duygudurum bozukluğu ve kaygısı olan birçok kişi, bir ruh sağlığı uzmanına görünmenin büyük faydasını görmektedir.

KAYNAK:
– Coping with Seasonal Affective Disorder During Another Pandemic Winter – Healthline

  formu doldurun, biz sizi arayalım

  Güncel Yazılar

  Haberler