Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Terapisi

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Terapisi

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) nedir?

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık), Budist felsefeye dayanmaktadır. Farkındalık aktif bir durumdur ve vücuttaki duyuları, duyguları, düşünceleri objektif bir şekilde gözlemlemek ve ifade edebilmektir. Bu nedenle, Mindfulness yıkıcı duyguları tanımlayıp yönetirken özeleştiriden ve yargılamaktan kaçınmanın bir aracı olabilmektedir.

Mindfulness Terapi’nin amacı nedir?

Mindfulness terapi ile birlikte kişi şimdiki zamanda gerçekleşen içsel süreçlerine ve deneyimlerine odaklanarak, farkına vardığı düşünceleri anlamlandırmaya çalışmaktadır. Ek olarak mindfulness terapi ile birlikte geçmiş zamana takılı kalmadan, şimdiki zamanın nasıl yaşanabileceğinin keşfedilmesine yardımcı olur.

Mindfulness Terapi hangi durumlarda kullanılır?

Mindfulness Terapi uygulanması için kişinin psikiyatrik bir tanı grubuna dahil olması gerekmemektedir. Aynı zamanda Mindfulness Terapi; stres bozuklukları, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, madde bağımlılığı, depresyon, kişilik bozuklukları gibi birçok bozukluğun tedavisinde aktif bir rol oynar. Fakat bu bozuklukların yoğun olduğu dönemlerde hastalar odaklanma güçlüğü çekebileceğinden, odaklanma temelli mindfulness terapinin uygulanması zorlaşır.

KAYNAK:
https://www.psychologytoday.com/us/basics/mindfulness
https://www.psychologytoday.com/us/basics/mindfulness#the-benefits-of-mindfulness
https://www.psychologytoday.com/us/basics/mindfulness#understanding-mindfulness