Pozitif Olmak Hafızaya İyi Geliyor

Pozitif Olmak Hafızaya İyi Geliyor

Bazı anıların ömür boyu sürmesini dileyebiliriz ancak birçok fiziksel ve duygusal faktör, yaşam boyunca bilgiyi tutma becerimizi olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Psychological Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre*, hevesli ve neşeli hisseden insanların yaşlandıkça hafızada azalmalar yaşama olasılığının daha düşük olduğuna dair sonuçlar elde edildi.

Farklı üniversitelerden araştırmacıların dahil olduğu bir ekip, üç farklı zaman diliminde (1995 ile 1996, 2004 ve 2006 ve 2013 ve 2014 yılları arasında) yürütülen ulusal bir araştırmaya katılan 991 orta yaşlı ve daha yaşlı ABD’li yetişkinin verilerini analiz etti.

Her değerlendirmede, katılımcılar son 30 gün içinde yaşadıkları bir dizi olumlu duygu hakkında bilgi verdiler. Son iki değerlendirmede ise katılımcılar ayrıca bellek performansı testlerini de tamamladılar. Bu testler, kelimelerin sunumundan hemen sonra ve 15 dakika sonra tekrar hatırlanmasından oluşuyordu.

Araştırmacılar, yaş, cinsiyet, eğitim, depresyon, olumsuz duygulanım ve dışadönüklük gibi kavramlar üzerinden olumlu duygulanım ve hafıza kaybı arasındaki ilişkiyi inceledi.

Northwestern Üniversitesi’nde doçent olan ve makalenin kıdemli yazarı Claudia Haase, “Bulgularımız hafızanın yaşla birlikte azaldığını gösterdi” dedi. Northwestern Üniversitesi’nden doktora mezunu ve makalenin baş yazarı Emily Hittner, “Ancak, daha yüksek düzeyde olumlu duygulanıma sahip bireyler, neredeyse on yıl boyunca daha az bir hafıza düşüşüne sahipti” diye ekledi.

Bilindiği üzere hafıza kaybı, dünya genelinde yaşlanan nüfus için ciddi bir endişe kaynağıdır. Bu çalışmada da görüldüğü gibi olumlu duygulanım, sağlıklı yaşlanmada önemli bir role sahiptir. Gelecekteki araştırma alanları, fiziksel sağlık veya sosyal ilişkiler gibi olumlu duygulanım ile hafızayı birbirine bağlayabilecek yolları ele alabilir.

KAYNAKÇA:
* Emily F. Hittner, Jacquelyn E. Stephens, Nicholas A. Turiano, Denis Gerstorf, Margie E. Lachman, Claudia M. Haase. Positive Affect Is Associated With Less Memory Decline: Evidence From a 9-Year Longitudinal Study. Psychological Science, 2020; 095679762095388 DOI:10.1177/0956797620953883

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler