Psikiyatrik Hastalıklar ve Seks

Cinsel istek bir diğer adıyla libido insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. Sadece cinsellikle ilgili değil hayatın birçok yönüyle ilgilidir. Çünkü cinsellik ve cinsel istek; davranışlar, duygular, toplumsal konular gibi meselelerle de ilişkilidir. Cinsel istek daha çok hormonlarla ilgili olsa da çevresel, fiziksel ve duygusal süreçlerden de etkilenmektedir. Özellikle ruhsal problemler yaşayan kişilerde duygusal ve davranışsal değişimlerin yanı sıra cinsel istekte ve yaşamda bozulmalar görülmektedir.

Psikiyatrik Hastalıklar ve SeksDepresyon kişilerin cinsel hayatını etkileyen hastalıklardan biridir. Kronik depresyona sahip kadın ve erkeklerde libidoda azalma, uyarılmada güçlük ve cinsel ilişkiden zevk alamama sıklıkla görülmektedir. Depresyondaki kişilerde üzüntü, çaresizlik ve keder duyguları yoğun olarak yaşandığından haz içeren cinsellik bu duygu durumuna aykırı gelir. Kişi cinsel birleşme için önemli olan haz, istek ve arzuyu çoğunlukla duyamaz. Depresyonun beyinle ilişkisine bakıldığında beyindeki kimyasalların etkilendiği bilinmektedir. Duygu durumu ve cinsel aktivite sırasında genital organlara kan akışını sağlamada görevler alan nörotransmitterlar depresyondan etkilenmektedir. Dolayısıyla cinsel dürtü, istek ve aktivitede bozulmalar görülebilmektedir.

Bipolar bir diğer adıyla manik depresif bozukluk da cinsel yaşamda değişimlere neden olur. Manik ve depresif olmak üzere iki uç durumu barındıran bu hastalıkta mani döneminde aşırı cinsel istek görülürken depresif dönemde depresyonda olduğu gibi cinsel istekte azalma görülmektedir. Mani döneminde kişilerin cinsel dürtüleri artar ve aşırı mastürbasyon, sürekli cinsel içerikli düşünceler ve riskli cinsel ilişkilerde bulunma görülebilir. Bu dönemde birçok cinsel aktivitede bulunsalar da doyum gerçekleşmeyebilir.

Şizofreni ise cinsel yaşamı etkileyen bir diğer hastalıktır. Şizofreni tanısı olan kişilerde alışılmadık ve uygunsuz cinsel davranışlar görülebilmektedir. Bu davranışlar toplum içerisinde mastürbasyon yapma, uygun olmayan kişilere veya nesnelere cinsel istek duyma olarak örneklendirilebilir. Kişi normal yaşantısında yapmayacağı, kendi kişiliğiyle uyuşmayan cinsel dürtüler gösterebilir. Ayrıca bazı şizofren kişiler hastalık nedeniyle daha savunmasız duruma düşerek cinsel tacize uğrama riskleri fazla olabilir.

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde de cinsel işlev bozuklukları sıklıkla görülebilmektedir. Beynin cinsel uyarıyı alma ve ardından cinsel organlarda uyarılma durumu anksiyete nedeniyle ketlenebilmektedir.  Bu nedenle cinsel isteksizlik, uyarılma bozukluğu görülebilmektedir. Ayrıca performans anksiyetesi yaşayan kişilerde erken boşalma ya da orgazm bozukluğu da olabilmektedir.