Sanrılı Bozukluklar (Paranoya)

Paranoya olarak da bilinen sanrılı bozukluklar seyrek görülen bir hastalık çeşididir. Sanrılı bozukluk durumlarında hastada iyi organize olmuş genelde tek bir sanrı vardır. Bu sanrının etrafında gerçeğe uygun olmaya bir dizi düşünce bulunur. Bu bozuklukta varsanılar mutad değildir.

Sanrılı bozukluklar (Paranoya)

Sanrılı bozukluk yani paranoya durumlarında kişinin işlevselliğinde büyük bir kayıp, kişiliğinde bir yıkım görülmez. Ancak sanrılar hastanın bütün hayatını etkiler, hasta birçok şeyi sanrıları doğrultusunda yanlış şekilde yorumlar. Bunlar çoğunlukla büyüklük sanrılarıdır, kişi büyük bir adam olduğuna ya da önemli bir keşif yaptığına inanır. Bunlar dışında kişide hakkını yenildiği yönünde bir sanrı olabilir, bu doğrultuda çeşitli kurum ve kişilere sürekli dava açmakla uğraşır.

Kişide eşine karşı anormal derecede kıskançlık ve onun kendini sürekli aldattığı yönündeki sanrılardan kurulu olan bir başka alt tip kıskançlık paranoyasıdır.

Kişinin vücudunda ya da bir organında bir hastalık olduğu yönündeki değiştirilemez düşüncelerinden oluşan bir başka tipi de bedensel tipte sanrılı bozukluktur.

Sanrılı bozukluk, genellikle orta yaşta başlar ve müzmin bir seyir izler. Tedavisinde antipsikotik ilaçlar kullanır, ancak bu kişiler hasta olduklarını düşünmedikleri için çoğunlukla ilaç kullanmaya ikna edilmeleri çok zordur, hastalığın ilaç tedavisine yanıtı iyi değildir.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler