Serotonin

Serotonin (Mutluluk Hormonu) Nedir?

Sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşıyan bir nörotransmitter olan ve mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin çoğunlukla beyinde, bağırsaklarda ve trombositlerde bulunur. Vücut tarafından üretilir.

Serotonin Ne İşe Yarar?

serotoninSinir hücreleri arasındaki iletimi sağlama, sindirimi düzenleme gibi görevlerinin yanı sıra fiziksel ve psikolojik fonksiyonları etkilemektedir.

Bağırsakta üretilen serotonin sindirimde; beyinde üretilen ise merkezi sinir sisteminde kullanılarak duygu durumu, bazı sosyal davranışlar, uyku, iştah, hafıza ve cinsel istek gibi alanlarda önemli rol oynamaktadır. Serotonin düşüklüğü bu işlevlerde azalmaya ve bozulmalara neden olmaktadır.

Serotonin Hormonu ve Psikiyatrik Hastalıklar

Kişinin mutluluğu, kaygı durumu ve huzuruna etki eden serotoninin psikolojik sorunlarla özellikle depresyonla ilişkisi bulunmaktadır. Ancak depresyonun mu serotonin düşüklüğüne neden olduğu yoksa serotonin düşüklüğünün mü depresyona neden olduğu bilinmemektedir. Bununla birlikte şizofreni, anksiyete bozukluğu, panik bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik hastalıklar ve migren, obezite gibi hastalıklar serotonin ile ilişkili bulunmaktadır.

Serotonin ve İlaçlar

Düşük serotonin seviyesi doktor kontrolünde verilen antidepresanlarla arttırılabilmektedir. Antidepresanlar var olan serotoninin nöronlar arasında geçişini engelleyerek miktarını arttırmayı ve böylelikle depresyon belirtilerini azaltmayı hedefler. Ancak her antidepresan kişilerde farklı etkiler yaratabileceğinden doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Doğal Yollarla Serotonin Düzeyini Arttırmak

Serotonin düzeyi belirli yiyecekler ve yaşam tarzındaki değişikliklerle arttırılabilir. Triptofan miktarı fazla olan besinlerden olan et, süt, yumurta, peynir, kuruyemiş tüketimi; B6 B9 ve B12 vitaminleri içeren muz, avokado, tam tahıllı yiyecekler, ay çekirdeği gibi besinler serotonin düzeyinin arttırılmasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra güneş ışığından yararlanarak D vitamini almak, gün içerisinde egzersiz yapmak ve en önemlisi stresi hayatınızdan uzaklaştırmak, size iyi gelen hobilere zaman ayırabilmek serotonin miktarını arttırarak daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler