Şizofrenide Psikososyal Yaklaşım

Şizofreni tedavisinde nöroleptikler başarılı sonuçlar vermekle beraber buna eklenebilecek birçok farmakolojik olmayan tedavi metodu da vardır. Bu metotlar kısaca; bireysel destekleyici psikoterapi, destekleyici grup psikoterapisi, destekleyici aile psikoterapisi, eğitici aile psikoterapisi, kognitif rehabilitasyon, sosyal beceri kazandırma, mesleki eğitim ve krize müdahaledir.

Psikososyal tedavileri

Ailelerin “high expressed emotion” sergilemesi nüks riskini arttırmaktadır. Yani ailelerin aşırı duygusal tepki göstermelerinde ciddi sakıncalar vardır. O nedenle aile tedavisinde bunun üzerinde durulması gerekmektedir. Ayrıca, şizofrenlere özellikle duygu dışa vurumu egzersizleri yaptırılması yararlıdır.

Eğitim

Hastalar ve aileleri mümkün olduğu kadar çok okuyarak hastalığın bütün yönlerini öğrenmelidir. Aynı zamanda, planlanan tedavi programına da direkt olarak katılmalıdırlar.

Aileler, günlük hastane topluluğu, kendine yardım grupları, çalışma grubu, tekrar düzelme programları gibi faydalı olabilecekleri çalışma alanlarını bilmeli, böyle aktivitelerin organize edilmesi için öncülük yapmalıdırlar. Bu hastalık için en önemli şey, aile ve hastanın şizofreni denen fiziksel bir hastalığa yakalandıklarını ve tedavinin yaşam boyu sürmesi gereğini çok iyi anlamalarıdır.

Danışmanlık, aile tedavisi ve grup terapisi

Hastanın ailesine karşı aşırı duygusal gerilim altında olmasından dolayı, düzenli danışmanlığın sağlanması avantajlıdır. Şizofren ile ailesinin etkileşimini düzenlemeye yönelik aile tedavisi programları çok yararlı olmaktadır. Ayrıca, şizofren hastanın toplumla iletişimini yeniden organize etmesine yardımcı olmak üzere grup tedavileri uygulanmakta ve çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Şizofrenide değişik psikoterapi teknikleri

Bunlara ek olarak, şizofrenide değişik psikoterapi teknikleri uygulanmaktadır. Bu noktada, söz konusu uygulamayı yapan kişilerin, o alanda uzun yıllar eğitim görmüş deneyimli hekim ve psikologlar olmaları gerektiği unutulmamalıdır. Böyle bir psikoterapi önerildiğinde, öneren kişinin o alanda yeterince bilgi ve deneyimi olup olmadığı sorgulanmalıdır.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler