Somatizasyon Bozukluğu

Fiziksel ve laboratuar incelemeleri sonucunda uygun bir şekilde açıklanamayan bir çok somatik semptomla karakterizedir. Önceki adı histeridir.

Genel populasyonda %0,1-0,2 arasında bulunur. Kadınlarda erkeklerden 5-20 kat daha fazladır. Pratisyen hekimlere başvuranların %5-10 u bu tanıyı almaktadır. Düşük eğitim ve ekonomik seviyede artar. 30 yaşından önce başlar.

Psikososyal faktörler önemli rol oynar. Sosyal iletişimde duyguların bir ifadesidir. Bastırılmış dürtülerin semptomla yer değiştirdiği düşünülür. Somatosensoriyel girdiler hatalı değerlendirilir. Distraktibilite (dikkatin çelinebilirliği), tekrarlayan uyaranlara alışma yeteneğinde kayıp, seçicilikte eksiklik vardır. Bunlar bilişsel işlevlerin rolünü gösterir. Birinci derece akrabalarda görülme sıklığı %10-20 gibi yüksek düzeydedir. Bu da genetik faktörlerin yerini gösterir.

En az 4 ağrı, 2 GIS (sindirim sistemi) , 1 cinsel ve 1 psödonörolojik (yalancı nörolojik) belirti olması gerekir. En sık görülen semptomlar; bulantı-kusma, yutma güçlüğü, kol ve bacaklarda ağrı, nefes darlığı, unutkanlık, gebelik ve kadınlarda adet komplikasyonlarıdır.

Sık hekim değiştirmek zararlıdır. Tek bir hekimin tedaviyi üstlenmesi gerekir. İlaç, bireysel ve grup tedavilerinin yararı vardır.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler