Trikotilomani Nedir?

Trikotilomani, kişinin kontrol edemediği zorlantıları (kompülsiyonlar) nedeniyle kendi saçını veya tüylerini yolduğu psikiyatrik bir hastalıktır.

Trikotilomani nedir?

Trikotilomanide, genellikle saç, kirpik, kaş, sakal ve bedenin çeşitli bölgelerinden yolma eğilimi görülmektedir. Bazen koparılan tüy veya saçın yenmesi ile mide ve bağırsakta biriktiği de görülür.

Trikotilomaninin nedeni nedir?

Trikotilomaninin stresle başa çıkmada öğrenilmiş bir yol olduğu düşünülmektedir. Nörolojik ve biyolojik çalışmalar, genetik yatkınlığa ve nörotransmiterlerdeki dengesizliğe de dikkat çekmektedir. Öğrenme ve genetik faktörler nedeni ile daha önce ailede görülmüş olması ortaya çıkma olasılığını artırabilir. Altı ila on üç yaşları arasında görülmeye başlar. Kadınlarda, erkeklere oranla görülme olasılığının dört kat daha fazla olduğu düşünülmektedir.

Trikotilomani tedavisi

Depresyon, kaygı ve stresle doğru orantılı olduğu rapor edilmiştir. Trikotilomaninin “Sinirden saç baş yolmak” deyiminde olduğu gibi yoğun duygu durumunda ortaya çıkan bir durum olduğu anlaşılır. Bu nedenle Trikotilomani tedavisinde öncelikle stresi azaltma, stres yönetimi, yaratan durumlara odaklanılır. Direkt bir etkisi olmasa da Trikotilomani hastaların sosyal ilişkilerini de etkileyen bir hastalıktır. Birçok hasta görünümünden ötürü utandığından ve çekingen davrandığından bahseder. Bu yüzden trikotilomaninin düşük benlik değeri ile ilişkili olduğu da düşünülmektedir.

Psikoterapide Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemi kullanılır ve stres yaratan duygu, düşünce ve davranışın önlenmesi ve stres azaltma alışkanlığının değiştirilmesine odaklanılır. İlaç tedavisinde ise amaç nörotransmitterlerin düzenlenmesini sağlamaktır. Noradrenalin ve serotonin hormonlarının geri alımını durduran ilaçlar kullanılır; SNRI tipi ve dopamini bloke eden ilaçlarla müdahale yapılır. Bir çalışmada fluoxetine tipi antidepresana dirençli hastalarda bupropion tedavisinin işe yaradığı rapor edilmiştir. Yeni yapılan bir çalışma ise “inositol” (diğer adıyla B8 vitamini) kullanıldığında, takıntılı düşünce ve trikotilomanide düşüş olduğunu rapor etmiştir.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler