Prof. Dr. Kemal Arıkan
Psikiyatrist

Vücut Dismorfik Bozukluğu

Vücut dismorfik bozukluğu olanlar, normal veya yaklaşık olarak normal görünüme rağmen görüntülerinin bir kısmının çirkin olduğuna dair öznel bir hisse sahiptirler.

Öğrencilerin % 50’sinden fazlasında vücut dismorfik bozukluğuna rastlanır.

Serotonine spesifik ilaçlara cevap vermesi serotonerjik sistemin yeri olabileceğini düşündürür. Dinamik açıdan bakıldığında cinsel ya da duygusal çatışmaların ilgisiz beden bölümlerine yer değiştirmesidir. Bu süreç bastırma, çarpıtma, sembolizasyon ve yansıtma ile gerçekleşir.

Görünüme ilişkin hayali bir kusurla zihinsel uğraşı veya hafif bir kusurla aşırı ilgilenme vardır. Bunun duygusal sıkıntıya ve işlev kaybına neden olması gerekir. Burunla ilgili takıntılara sık rastlanır. Komorbid tanılar olarak, depresyon, anksiyete, obsesyon, şizofreni, narsisizm sıkça ortaya çıkar.

Anoreksiya nervoza, cinsel kimlik bozukluğu, neglect sendromuı ve benzeri nörolojik hastalıklar, somatik tip sanrısal bozukluk, narsistik kişilik bozukluğu, OKB, şizofreni ayırıcı tanıda yer alır.

Vücut dismorfik bozukluğu tedavi edilmezse kronik hal alır.

SSRI türü ilaçlara cevap oldukça yüksektir (% 50). Psikoterapi ile yetersizlik üzerindeki nevrotik duygulara dair iç görü kazandırılmaktır.

“Vücut Dismorfik Bozukluğu” için 5 yorum yapıldı.

  1. Kaan dedi ki:

    merhaba ben 22 yaşında üniversite son sınıf öğrencisiyim 3 ay psikyatrik tedavi görüyorum burunla ilgili takıntım var doktor vücut dismorfik bozukluk dedi bu hastalık için ilaca başlamadı bu hastalığı nasıl atlatabilirim ömür boyu mu sürecek bu rahatsızlık?

  2. FIRAT dedi ki:

    Hocamıza katılıyorum,ben depresyon tanusı konduktan sonra beraberinde dismorfik bozukluk seyretti uyguun tedavi ve kontroller sayesinde şu anda iyi durumdayım tedaviye başlamadan önce bu hastalıktan kurtulamıyacamı zannediyordım .beraberinde anksiyete seyrediyordu.takıntım boyumla ilgiliydi yaşamımı boya endekslemiştim artık hiç bir şey beni mutlu etmiyor sadece boyumun dahada uzun olmasını istiyordum.hocamızın dediği gibi algısal bozukluk kişi algısının bozuk olduğunun farkında değil,hasta,abartısının farkında değil.doğru ilaç ve doğru terapi ,sayesinde düzelme sağlanabiliyor ,dismorfik bozukluğu olanlar lütfen çaresizliğe düşmesin ,pisikiyatırlar bunun için var.

  3. Kaan dedi ki:

    hocam peki “komorbid tanılar olarak, depresyon, anksiyete, obsesyon, şizofreni, narsisizm sıkça ortaya çıkar.” yazmışsınız yani beden dimorfik bozukluğu olan hasta aynı zamanda şizofren midir? yani

Yorum yapın

Bu bölümde sadece okuduğunuz yazı ile ilgili yorumlarınızı iletin.

ONLINE RANDEVU