Bilişsel Davranışçı Terapi COVID-19 Döneminde Anksiyete Bozukluğuna Karşı Nasıl Korur?

Bilişsel Davranışçı Terapi COVID-19 Döneminde Anksiyete Bozukluğuna Karşı Nasıl Korur?

COVID-19 salgınının insanların sağlık koşulları üzerinde muazzam bir etkisi oldu. Bazı araştırmalar COVID-19 nedeniyle uygulanan kısıtlama ve önlemlerin kişilerin ruh sağlığını ciddi şekilde etkilediğini göstermektedir. Özellikle psikiyatrik hastalıklarda psikofarmokolojik veya diğer tedavilerin aksaması tedavinin devamlılığı için problem yaratmıştır.

Ancak psikoterapistler, anksiyete bozukluğu olan ve Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) alan hastalarının pandemi koşullarıyla farklı şekillerde başa çıkabildikleri ve anksiyete belirtileri göstermediklerini bildirilmiştir.

Anksiyete bozukluğu olan hastalarda nüks önleme için BDT’nin etkinliğine ilişkin açıklamalar aşağıda açıklanmıştır:

 1. BDT, hastaların belirsizliğe karşı toleransını iyileştirmiştir.
 2. Algılanan öz yeterlik başka bir koruyucu faktördür. BDT tedavisi almış olan hastalar “Daha önce kaygımın üstesinden geldiysem bu durumla da başa çıkabilirim” yaklaşımında olmuşlar.
 3. Terapötik ilişki ve işbirlikçi deneyim BDT’de önemli role sahiptir. Bazı hastalar terapilerde öğrendikleriyle çevresine karşı destekleyici olmuşlar; örneğin izolasyon sırasında ailelerine yardımcı olmuşlar.
 4. BDT çevrimiçi olarak bile etkilidir. Karantina döneminde tedaviye devam edilmesi pandemi döneminde destekleyici olmuştur.
 5. BDT, bilişsel yeniden değerlendirmeyi geliştirir.
 6. Bununla birlikte, kültürün kaygı ile baş etmede önemli bir rolü vardır. Bazı hastalar benzer travma öyküsünü gözden geçirmenin kendisine faydalı olduğunu bildirmiştir.

Bu gözlemler BDT‘nin gelecekteki olası strese karşı koruyucu bir faktör olabileceği göstermektedir.

KAYNAK:
– Mohammadi A, Cummings J. How CBT Can Be Protective Against Anxiety Disorders During COVID-19 Era, Iran J Psychiatry Behav Sci. DOI: 10.5812/ijpbs.106601.

  formu doldurun, biz sizi arayalım

  Güncel Yazılar

  Haberler