Bipolar Bozukluğun Tedavisi

Bipolar Bozukluğun Tedavisi

Bipolar bozukluk kişinin mizacında olağan olmayan değişikliklerle belirli, kalıtımsal yönü belirgin bir ruhsal hastalıktır.

Bipolar bozukluğun tedavisi

Bipolar bozukluğun hastalık dönemleri tekrarlayıcı niteliktedir. Bu dönemlerin dışında ise hasta tamamen normaldir. Hastalığın tedavisinde temel amaç kişinin normal mizacına döndürülmesi, yani depresyon (çökkünlük), mani/hipomani (yükselme, coşkunluk) dönemlerinin süratle iyileştirilmesi ve bu dönemlerin tekrarlamaması amacıyla kişiye koruyucu tedavilerin başlanması olarak özetlenebilir. Özetle tedavi atakların iyileştirilmesi diyebileceğimiz akut tedaviler ve atakları önleyici sürdürüm ya da koruyucu tedaviler olarak ikiye ayrılabilir.

Bipolar bozuklukta ortaya çıkan mani dönemlerinde sıklıkla hastalar hastaneye yatırılarak tedavi edilmektedir. Bunun nedeni risk alıcı davranışların önlenmesi, bunun yanı sıra hastalığa yönelik içgörüsü olmadığından sıklıkla hastanın gerekli tedavinin uygulanmasını reddetmesi ya da ihmal etmesidir. Bu süreç bir kaç hafta ile bir kaç ay arasında uzayabilmektedir. Tedavide antipsikotiklere ve mizaç düzenleyici denilen tedavilere başvurulur. Gereğinde EKT uygulanabilir.

Son zamanlarda bipolar duygudurum bozukluğu tedavisinde kullanılan en yeni yöntem Derin TMS’dir. Bipolar duygudurum bozukluğu tedavisinde Derin TMS hakkında ayrıntılı bilgi almak için Derin TMS sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hipomani ve depresyon dönemlerinde tedavi genellikle ayaktan yapılır. İntihar riski söz konusu ise yine hastaneye yatırılarak tedavi uygulanması gerekir. Bipolar bozukluğa bağlı depresyonun tedavisi özellikle hüner isteyen bir süreçtir. Zira bipolar bozukluğa bağlı olmayan depresyondan farklı olarak hastalarda antidepresan ilaçların kullanılması, maniye yol açabilmeleri nedeniyle ilave risk getirmektedir.

Bu dönemlerin dışında hastaların sağlıklı dönemlerinde koruyucu tedavi denilen mizaç düzenleyicilerin uzun yıllar boyunca uygulanması gerekir. Bu tedavilerle hastalar uzun yıllar bir daha hastalanmadan ya da seyrek hastalanarak hayatlarını sağlıklı şekilde devam ettirebilmektedir.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler