Bipolar Bozukluk Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bipolar Bozukluk Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Manik depresif hastalık olarak da adlandırılan bipolar bozukluk kişinin mizacı, enerji düzeyi, etkinlik seviyesi, günlük işlevlerini yerine getirmesi gibi sahalarda değişiklik ve bozulmaya yol açan bir beyin hastalığıdır.

Bipolar bozuklukta belirtiler ciddi ve süregen olma eğilimindedir. Bu bakımdan bipolar bozukluk herkesin zaman zaman yaşadığı hafif düzeydeki moral bozuklukları ya da tersi sevinçlilik hallerinden belirgin şekilde farklıdır. Bipolar bozukluk kişinin başkalarıyla olan ilişkilerini bozabileceği gibi, mesleki ve eğitimle ilgili alanlarda da bozulmaya yol açar. Bipolar bozukluk intihara sebebiyet verebilen bir ruhsal bozukluktur.

Bipolar bozukluk hastalarında hastalığın en temel belirtisi alışıldık olmayan düzeyde ciddiyet taşıyan mizaç değişikliği dönemleridir. Bu dönemlerde kişinin mizacı (nasıl hissettiği ve dışarıdan nasıl göründüğü) normal mizacından belirgin düzeyde farklıdır.

Manik dönem diye bilinen taşkınlık ve coşkunluk dönemlerinde kişinin mizacı öfkelilik ya da aşırı neşelilik özelliği taşır, kişi ileri düzeyde hareketli ve konuşkan olabilir, özgüveni ileri düzeyde artmış olduğundan hesapsız harcamalar ve girişimlerde bulunabilir. Sıklıkla az uyku yeterli gelir.

Depresif dönem diye bilinen kederlilik ve neşesizlik dönemlerinde kişi hayattan zevk almaz, durgun ve pasiftir, sıklıkla uyku ve iştah sorunları yaşar, özgüvenini yitirmiştir, kendisini suçlama eğilimindedir ve intihar düşünceleri taşıyabilir. Bipolar bozukluğu olan hastalar hem manik hem de depresif dönemleri hayatlarının belirli aşamalarında yaşarlar. Bu dönemlerin dışında hasta sıklıkla normal mizacındadır.

Bipolar bozukluğun tedavisi yaşanmakta olan depresif ya da manik dönemin şiddet ve özelliklerine, intihar düşünce ve girişimlerinin eşlik edip etmemesine ve önceki tedavi girişimlerinin etkinliğine göre planlanır.

Şiddetli hastalık dönemlerinde hastaneye yatırılarak tedavi kişinin en kısa zamanda düzelmesi ve intihar ve riskli davranışların kontrol altına alınması bakımından gereklidir. Bipolar bozukluğun tedavisi mizaç düzenleyici ilaçların yanı sıra antidepresan ve antipsikotik olarak bilinen ilaçlar kullanılarak yapılır. Gereğinde EKT’ye (elektrokonvülzif tedavi) başvurulabilir. Bunların yanında, bipolar duygudurum bozukluğu tedavisinde Derin TMS tedavisi de kullanılmaya başlanmıştır.