Borderline kişilik bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğu… B tipi kişilik bozukluklarından biridir. Diğerleri anti-sosyal, histrionik, narsisistik olarak sıralanır.

Uygunsuz, yoğun öfke ya da öfkesini kontrol edememe önemli bir bulgudur. Dehşetli bir şekilde insan ihtiyacı vardır. Dışlandıkları anda adeta parçalanmış gibi hissederler. O anda nefret ve intihar fikirleri gelişiverir. Yaşam amaçsız gibidir. Nasıl bir insan olduklarını hatta kim olduklarını bilemezler. Duygusal çalkantılar içindedirler. Bazen mutlu ama çoğunlukla da aşırı mutsuz hissederler.

Boşluk hissi onların çok yakından tanıdığı bir histir. İntihar düşüncesi, jesti, tehditleri, bileklerini kesmek ya da bir ilacı fazla dozda almak gibi kendine zarar verici davranışlar sıkça yaşanan şeylerdir.

Stres koşullarında paranoid fikirleri ortaya çıkar. Her şeyden, herkesten şüphe ederler. Alıngan olurlar. Dışlanmamak için olağanüstü çaba sarf ederler. Dışlanmanın hayali bile dayanılmaz olur.

Aniden aşırı para harcamalar, süratli araba kullanmalar, birçok uyuşturucu madde kullanmalar, aşırı seks düşkünlüğü vs. gibi dürtüsellikler belirir. İnsanlar ya idealize edilir, tepelere çıkarılır ya da yerin dibine batırılır.

Konuyla ilgili birçok film oynanmıştır. Mesela “Girl, Interrupted” çok iyi işlenmiş bir filmdir. Sebep büyük olasılıklar biyolojiktir.

Hipokampus PTSD (travma sonrası stres bozukluğu) de olduğu gibi, küçüktür. Amigdala da küçüktür ve çok aktiftir. Buranın çok aktif olması dürtüselliği ve öfke patlamalarını izah edebilir.

Prefrontal korteks az aktiftir. Bu nedenle, anıları hatırlamakta zorlanırlar. Özellikle de terkedilmeyle ilgili anıları… Çare psikoterapi ve ilaçla tedavidir.