Derin TMS ile Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tedavisi

İnsanlar kendilerinin veya yakınlarının hayatını veya bedensel bütünlüğünü tehdit eden beklenmedik deneyimler (savaş, patlama, doğal afet, tecavüz, işkence, kaza vs.) yaşadıktan sonra “Travma Sonrası Stres Bozukluğu” geliştirebilir.

Bu deneyimler sırasında yaşanan dehşet ve çaresizlik nedeniyle ilerleyen zamanlarda kişide irkilme, kâbus görme, uykusuzluk, olaya dair detayları sık sık hatırlama, olayın tekrarlanacağı korkusuyla tedirgin hissetme, çevreye yabancılaşma görülebilir. Bu belirtiler bir süre sonra yok olabilir fakat olay hiç yaşanmamış farz eden, unutmaya çalışan hastalarda iyileşme daha zor olur. Olaya dair konuşan, sorular soran ve duygularını paylaşan hastalarda iyileşmenin daha hızlı olduğu görülmüştür.

Nörobiyolojik açıklamaya göre Travma Sonrası Stres Bozukluğu, orta prefrontal korteksteki korku devrelerinin stres nedeniyle bozulmasından kaynaklanır. Bu nedenle amigdala üzerinde baskı olur ve kişi olması gereken korku tepkilerinden çok daha fazlasını gösterir.

Orta prefrontal korteksteki yüksek aktivasyon ile Travma Sonrası Stres Bozukluğu semptomları arasında ters yönlü bir ilişki olduğu görülmüş. Yani, orta prefrontal korteksin aktivasyonu arttığında, semptomların azaldığı düşünülmektedir.

Derin TMS, yüksek frekanslı manyetik uyarım ile orta prefrontal korteksteki aktivasyonu artırmayı hedeflemektedir.

Ön beynin ve her iki tarafına uygulanan Derin TMS ile tedavinin bitiminden 3 ay sonrasında bile ana semptomlardaki azalmanın devam ettiği raporlanmıştır. Uygulamadan sonra travma sonrası stres bozukluğunun yanı sıra depresif belirtilerde de azalma sağlandığı görülmüştür.

Derin TMS uygulaması sırasında hastaya travmaya dair detayların hatırlatılması, stres yaratan faktörlere dair konuşulması veya diğer maruz bırakma yöntemlerinin uygulanması ile iyileşmede ilerleme kaydedildiği saptanmıştır.

Travmayı hatırlama sırasında artan kalp atış hızı ile tedavi sonrasında alınan olumlu ölçek değerlendirmelerinde güçlü bir ilişki rapor edilmiştir. Buna göre, hasta, Derin TMS uygulaması sırasında travmayı hatırlarken yüksek stres yaşarsa, iyileşme oranı o kadar yüksek olacaktır.

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler