Panik Bozukluk ve Tedavisi

Panik bozukluk tedavisinin ilk adımı, hastaya panik ve tedavisi hakkında bilgilendirme yapmaktır. Panik bozukluk ve semptomları hakkında bilgi almanın iyileştirici etkisi olduğu düşünüldüğünden, güvenilir kitap ve diğer bilgi kaynakları da sunulabilir.

Hastalık hakkındaki korkuları konuşmak, tedavi hakkında gerçekçi beklentiler geliştirmek bu sürecin bir parçasıdır. Hastalarda, özellikle panik atak yaşayacak olma korkusu hakimdir; panik atağın ölüme yol açmadığı ve ortaya çıksa bile bir süre içinde rahatlamanın gerçekleşeceğini bilmek gerekir. Hastaların beklentisi panik halinin bir an önce yok olması iken gerçekçi bir tedavi planına göre bu zaman gerektirir. Diğer yandan istenilen iyileşme düzeyine gelene kadar, gerilemelerin yaşanması olasıdır ve bunu önceden bilip, nasıl başa çıkılacağını planlamak doğru bir yaklaşımdır.

Panik Döngüsü

Önerilen tedavi şekli ilaç ile birlikte psikoterapidir. En sık kullanılan psikoterapi yöntemi Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) iken, Panik Odaklı Psikodinamik Terapi yöntemleri de kullanılabilir. Bitkisel ilaçlar veya takviye gıdaların yararlılığına dair henüz yeterince kanıt bulunamamıştır.

Bilişsel Davranışçı Terapi’de, psikoeğitim ile yanlış sinyaller ayırt edilir; kas ve nefes egzersizleri ile rahatlama yöntemleri öğretilir. Panik yaratan durumlara karşı sistematik duyarsızlaştırma yöntemleri uygulanır. Bir sonraki panik atak sırasında neler yapılacağı planlanır.

Agorafobi (açık alan korkusu) ile birlikte görülen yoğun panik, intihar eğilimi veya zararlı madde kullanımı nedeniyle toksinleri giderme ihtiyacı var ise kişi hastaneye yatırılmadığı sürece tedavi gerektiği gibi uygulanamaz.

Bedensel sağlığı korumaya yönelik davranış geliştirmenin panik bozukluk tedavisine katkı sağladığı raporlanmıştır. Örneğin, düzenli egzersiz, sağlıklı uyku düzeni, kişisel bakım, kahve/sigara/alkol ve diğer zararlı madde kullanımının azaltılması, düzenli doktor kontrolü vb. davranışlar önerilir. Egzersiz yapmanın (özellikle aerobik), çeşitli rahatlama tekniklerine nazaran kaygıyı daha çok azalttığı düşünülmektedir.

Panik atakların sıklığı ve yoğunluğu, ileriye dönük kaygı, agorafobinin derecesi, panik bozuklukla ilgili sıkıntının yoğunluğuna bakılarak tedavi sonlandırılır.