“Phubbing” İlişkinize Zarar Verebiliyor

“Phubbing” İlişkinize Zarar Verebiliyor

Phubbing; cep telefonuna bakmak için karşımızdaki kişiyi yok saymak, görmemezlikten gelmek olarak açıklanıyor. Bu kelime günlük dilimizde yer almasa da günlük yaşantımızda davranışlarımızın parçası haline geldi.

Arkadaşlarınızın (veya sizin) telefonu çıkarıp sosyal medyanın kara deliklerine indiklerinde, konuşmanın ne sıklıkta kesildiğini hatırlayın. Bu durum modern yaşamın bir parçası olarak zararsızmış gibi görünebilir ancak ilişkilerimize zarar veriyor. İronik olarak phubbing sosyal ağlarda bağlantı kurmayı amaçlarken, günlük yaşamda kişilerarası ilişkileri bozuyor.

Bazı çalışmalar phubbing’in yüz yüze etkileşimleri daha az anlamlı ve daha az tatmin edici hale getirdiğini göstermiştir.

Uygulamalı Sosyal Psikoloji Dergisinde yayınlanan bildiriye göre, phubbing’e maruz kaldıklarını hayal eden kişilerin, telefon olmadan konuşma gerçekleştirdiklerini hayal eden kişilerden daha olumsuz-negatif hissettikleri bulundu.

2012 yılında yapılan bir araştırma, bir konuşma sırasında – hiç kimse kullanmasa bile – cep telefonunun varlığının insanların birbirlerine daha az bağlı hissetmelerine neden olduğunu buldu.

Phubbing iki tarafa da zarar veriyor

Konuyla ilgili son araştırmalar, phubbing’in dört temel ihtiyacı; aidiyet, benlik saygısı, varlığın anlamı ve gücü tehdit ettiği tespit edildi.  Son zamanlarda yapılan iki ayrı çalışma, çiftlerin birbirini phubbing’lediği zaman, depresyon yaşama ve düşük evlilik doyumu olasılıklarını arttırdığını gösteriyor.

Eğer phubbing’e maruz kalan tarafsanız, önce bakış açınızı değiştirmeniz öneriliyor. Bununla birlikte, phubbing’in size nasıl hissettirdiğini sakin bir şekilde açıklamak için zaman ayırın. Araştırmalar, kadın ve yaşlı yetişkinlerin phubbing’e erkek ve gençlerden daha güçlü tepkiler verdiğini söylüyor.

Araştırmacı Seppälä, kronik bir phubbersanız, akşam yemeğinizi yerken ya da arkadaşınızla sohbet ederken telefonunuzu uzak tutmak gibi kurallar oluşturmanın yardımcı olabileceğini söylüyor. Meditasyon ve farkındalık gibi diğer dikkat temelli uygulamalar da, dikkat kapasitenizi yeniden eğitmenize yardımcı olabilir.

KAYNAK:
https://time.com/5216853/what-is-phubbing/