Yeni Nesil EEG ile zarar görmüş beyin fonksiyonlarını geri getirebilir miyiz?

Yeni Nesil EEG ile zarar görmüş beyin fonksiyonlarını geri getirebilir miyiz?

Stanford Üniversitesinde geliştirilmekte olan bir cihazın, beynin elektrik akımını düzenleyen tedavilere nasıl tepki verdiğini ölçerek zarar görmüş beyin fonksiyonlarını yeniden yapılandırmaya yardımcı olabileceği tespit edildi.

Stanford’da projeyi başlatan bir psikoloji profesörü olan Anthony Norcia, çalışmanın amacının beyin hastalıklarına bağlı bilişsel bozulmaları tedavi etmek ve beyin faaliyetlerini düzenleyebilmek olduğunu söylüyor.

Saç derisine yerleştirilen elektrotlar yoluyla yapılan nörostimülasyon, çok fazla umut vaat ediyor. Bir EEG sisteminin elektrotları aracılığıyla beyine elektriksel uyaranlar gönderiliyor ve bu uyaranların yarattığı elektriksel aktiviteler yine aynı EEG sistemi ile ölçülüyor.

Beynimiz, yüz milyarlarca nörondan oluşan karmaşık bir ağdır ve anormal beyin gelişimi veya inme gibi bu ağı kesen herhangi bir şey; epilepsi, depresyon, anksiyete, görme bozukluğu, kronik ağrı ve felç dâhil olmak üzere ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Araştırmacılar beyin hücrelerini uyarmanın, nöronların uyarılma ve bağlantı şeklini değiştirdiğini ve bunun beynin yeni sinirsel bağlantılar kurmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kaynak:
https://neurosciencenews.com/eeg-brain-function-neurotech-9456/

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler