Bir Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) Olgusu

Bir Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) Olgusu

30 yaşlarında, bekar, herhangi bir fiziksel hastalık öyküsü tanımlanmayan kadın hastanın psikiyatrik şikayetleri aşağıdaki şekilde idi:

Sık tekrarlayan depresyon, saçma bir takım fikirleri aklından atamama ile karakterize takıntı, insanlara güvensizlik, irkilme, çok sık kabus görme idi.

Hastanın özgeçmişinde bir cinsel taciz öyküsü vardı. Hasta bundan pek konuşmak istemiyordu. Ancak görüşme ilerledikçe iyi bir hasta hekim ilişkisi gelişti ve kendi ifadesine göre daha önce hiç bir hekime duymadığı güveni hisseder hale gelince olayın ayrıntılarını anlatabildi. Taciz, kendisi 6 yaşında iken, kendisinden 10 yaş büyük abisi tarafından gerçekleştirilmişti. Herhangi bir penetrasyon olmamıştı. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra hasta olayın etkisini hissetmeye başladı ve ilk depresyon atağını geçirdi.

Hastanın derinlemesine psikiyatrik öyküsünde çok çeşitli ilaçlar kullandığı anlaşıldı, ancak hiçbirinden yarar göremediğini ifade etti. Özgeçmişinde sık tekrarlayan intihar düşüncesinden bahsetti. Günde 2 paket sigara tüketimi vardı. Uykuya dalmada güçlük çekiyordu, iştahı çok azalmıştı ve libidosu çok düşüktü. Genel görünümü sosyokültürel norma uygun olan hastanın psikomotor aktivitesi çok artmıştı, yani yerinde duramıyordu. Görüşme boyunca başlangıçta tedirgin olan hastanın yavaş yavaş daha rahatlamış bir hal aldığı izlendi. Duygu durumu gergin, öfkeli ve üzgündü. Duygulanımın çok değişken olduğunu söylüyordu, sık sık mutluluk ve mutsuzluk arasında gidiş gelişler gösteriyordu. Düşünce içeriğinde insanların aleyhinde işler çevirdiğini düşünüyor (referans fikirleri) ve obsesyonları (kontrolcü nitelikte) vardı. Ayrıca algı kusuru olarak işitsel ve görsel nitelikte illüzyonlar vardı. Dikkat, konsantrasyon ve hafızası ileri derecede bozuktu. Ekonomik durumu normal olan hastanın sosyal ilişkileri çok kısıtlıydı. Sıradan hobileri vardı fakat hiçbir hobisine son zamanlarda vakit ayıramıyordu. Söz konusu cinsel taciz nedeniyle çocukluğu hep mutsuz geçmişti. Anneyle ilişkisi kötüydü. Annesinin abisini kayırdığını ifade ediyordu, bundan dolayı çok mutsuzdu. Tacizden yıllarca kimseye bahsetmemişti. Baba kendisi 10 yaşlarındayken vefat etmişti. Erkek kardeşinden nefret etmekte olduğunu söylüyordu.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu tanısı alan hastaya bir antidepresan, bir mizaç düzenleyicisi, ve bir de antipsikotik reçete edildi. Ayrıca EMDR tedavisi tavsiye edildi. 1 ay sonraki görüşmede %80 iyi olduğunu ifade eden hasta flashbacklerin artık olmadığını, uykularının normal olduğunu, kabuslarının yok olduğunu ifade etti. Diğer semptomlar da önemli ölçüde etkisini kaybetmişti. Libidosu ve dikkat, konsantrasyon, hafızası ise iki ay sonra belirgin bir şekilde düzeldi ve artık %100 iyiydi. Yaşam kalitesi ise başlangıca göre belirgin iyileşme gösterdi. Hasta ile ilgili tüm veriler bir takım ölçekler kullanılarak değerlendirildiğinde elde edilen sonuç gerçekten yüz güldürücü idi.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu ile ilgili ayrıntılı bilgi için Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ve Tedavisi başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.