Prof. Dr. Kemal Arıkan
Psikiyatrist

Broca Afazisi

Broca bölgesindeki bir lezyon, bu bölgenin motor korteksle ilişkisini kestiği için ses çıkarmaya ait motor örüntü ve gramer yapıları motor kortekse iletilemez ve konuşma bu yüzden bozulur.

Broca afazisi hastaları depresif ve kederli olurlar. Konuşmaları tutuktur. En ağır Broca afazisi hastası istemli olarak “a” bile diyemez. İstem dışı “Allah’ım, Ya Rabbi!” gibi şeyler söyler ama “Haydi, bir daha söyle.” denildiğinde söyleyemez.

En hafif durumda olanlar ise, akıcı olmayan konuşma yapar. 2-3 heceyi bir araya getirmek için ağzını şekilden şekle getirir ve bu durum zaman alır. Düz tonla, robotik konuşurlar. Tüm kelimeleri söylemekte zorlanırlar.

Ağızlarının durumunun farkında olmamaları sebebi ile rehabilitasyon çalışmalarında ayna ile çalışılabilir. Bol miktarda literal parafazi (kelime içinde seslerin yer değişimi) yaparlar. Çiçek yerine “çecik” derler ve bırakırlar, düzeltmek için ısrar etmezler.

Telgraf dili gibi gramatik ek kullanmadan konuşurlar. En çok karşılaşılan kelimeler ile (isim, nesne gibi) dertlerini anlatmaya çalışırlar. Örneğin eşinin nerede olduğu sorulan bir hasta “Of’a çay toplamaya gitti.” demek isterken yalnızca “Of çay topla!” diyebilir.

Broca afazisi hastaları, bazen tek bir kelime söyleyebilir ve bir şey anlatmayı her istediklerinde bu kelimeye başvurabilirler. Örnek olarak, yalnızca “yani” kelimesini söyleyebilen hasta, “Sen nasılsın?” diye sormak için de “Yani, yani”; “Bana su ver.” demek için de “Yani, yani, yani” şeklinde sürekli aynı kelimeyi tekrarlar.

Broca afazisi hastalarında anlama büyük ölçüde korunurken tekrarlama bozuktur. Çünkü hasta kendisine söyleneni anlasa bile sesleri çıkaramamaktadır.

Hastanın adlandırması da bozulduğu için literal parafazi (kelime içinde seslerin yer değişimi) yaparlar. Okumaları, tek kelime düzeyinde olduğundan tam olarak okuma sayılmaz. Eşleştirme yapabilirler. Yazı yazamazlar. Diğer elleriyle de yazamadıkları gibi kendi adlarını dahi yazamazlar. Matematiksel hesaplama yapamazlar.

“Broca Afazisi” için 1 yorum yapıldı.

  1. furkan dedi ki:

    Hocam iyi günler,
    Yüksek Lisans öğrencisiyim. Aynı zamanda bir kamu kurumunda çalışmaktayım. Yirmi beş yaşındayım. Yabancı bir şarkı dinlediğimde onu aklımda tekrar edebiliyorum ancak dilimden çıkarmakta zorluk çekiyorum. Söyleyebilmek için uzun bir uğraş sergilemem gerekiyor. Bu sorunu Türkçe’de de yaşamaktayım. Fakat daha çok hiç kullanmadığım veya uzun olan kelimelerde bu sorun ortaya çıkmaktadır. Ayrıca okuma, yazma ve anlama konusunda yavaş olduğumu düşünüyorum. -p -b harflerini konuşurken birbirinin yerine kullanabiliyorum. Hızlı konuşmaya çalıştığımda kelimeleri yutuyorum. Bu sorunların altında yatan rahatsızlığımın adı nedir? Bu bir hastalık mıdır? Tedavi edilebilir mi?
    Değerli fikirleriniz için teşekkür eder. İyi Çalışmalar Dilerim. Saygılarımla.

Yorum yapın

Bu bölümde sadece okuduğunuz yazı ile ilgili yorumlarınızı iletin.

ONLINE RANDEVU