İş Stresiyle Baş Etmek

İş Stresiyle Baş Etmek

Kendinizi işte bir iş stresiyle (veya biriyle) mücadele ederken bulduysanız, yalnız değilsiniz. Çoğu insan bir noktada iş stresiyle karşılaşır ve bu stres ile baş etmek için en iyi stratejilerden biri kendinize zaman ayırmaktır.

Başa çıkma, yaşamın taleplerini yönetmeye yardımcı olmak için yaptığınız her türlü düşünce veya davranış olarak tanımlanır. Lazarus ve Folkman’a göre, iki temel başa çıkma türü vardır: gelişme odaklı ve engelleme odaklı başa çıkma.

Gelişme odaklı başa çıkma, mevcut durumunuzu ideal durumunuza bir adım daha yaklaştıran davranış ve düşünceleri içerir. Gelişme odaklı başa çıkma davranışları, başarı ve büyüme ihtiyacımız tarafından yönlendirilir.

Gelişme odaklı başa çıkma muhtemelen işteki sorunlarla başa çıkma konusunda duyduğunuz tavsiyelerin çoğunu temsil eder: Sorunu çözmek için neler yapabileceğinizi öğrenin ve bunu yapın; gelecekte işleri yapma şeklinizi değiştirmeyi planlayın; patronunuzdan, arkadaşlarınızdan veya iş arkadaşlarınızdan destek isteyin; ya da gücünüzün yettiği kadar var olan problemi çözün. Bu başa çıkma davranışları sorunu görmezden gelmek ya da sadece şikayet etmek yerine çözmek için çalışır.

Engelleme odaklı başa çıkma; mevcut durumunuzun ideal durumunuzla eşleşmeme şansını azaltmak için söylediğiniz veya yaptığınız her şeyi içerir. Görmezden gelmek veya şikâyet etmeye, engelleme odaklı baş etme denir. Bu, şuan beklenen veya ihtiyaç duyulan şeyi değiştirmek yerine gelecekteki değişim gerekliliğini ve oluşabilecek stresleri en aza indirmeyi içerebilir. Güvenlik ve emniyet ihtiyaçları engelleme odaklı başa çıkma davranışlarını yönlendirir.

Zhang, Zhang, Ng ve Lam (2019), birçok başka çalışmanın sonuçlarını inceleyen bir çalışma olan yeni bir meta-analizde 75.000’den fazla kişinin başa çıkma stratejilerine bakıldıi ve bu stratejilerin uygun olup olmadığı ölçüldü.

Araştırmacılar, gelişme odaklı başa çıkmanın temel işleri yerine getirme, örgütsel etkinliğe fayda sağlayan davranış ve daha iyi iş tutumları gibi daha iyi iş performansı ile bağlantılı olduğunu buldular. Gelişme odaklı başa çıkma ayrıca artan fiziksel ve psikolojik refahla da bağlantılıdır. Öte yandan, inkar gibi engelleme odaklı başa çıkma, daha düşük görev performansı, daha kötü iş tutumları ve daha kötü fiziksel ve psikolojik iyi olma hali ile bağlantılıdır.

Mümkün olduğunda, sorunlar arasında daha hızlı ilerlemek için gelişme odaklı başa çıkma stratejileri seçin. Gelişme odaklı stratejiler başlangıçta daha fazla iş gibi görünebilir, ancak işteki sorunları görmemezlikten gelmek veya reddetmek onları gerçekten ortadan kaldırmaz.

KAYNAK:

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler