Sosyal Mesafe İçe Dönük ve Dışa Dönük Kişileri Aynı Derecede Etkiler mi?

Sosyal Mesafe İçe Dönük ve Dışa Dönük Kişileri Aynı Derecede Etkiler mi?

Arizona Üniversitesi psikoloji profesörü Matthias Mehl, sosyal etkileşimin -bizzat olmasa da- böyle bir zamanda, içe dönükler ve dışa dönükler için çok önemli olduğu için, sosyal mesafeden ziyade fiziksel mesafe demenin daha doğru olduğunu düşünüyor.

İçe dönük kişilerin, geçmişlerin yalnız zaman geçirmeye daha alışkın olabileceği ve rahat edilebileceği doğru olsa da, hem içe dönükler hem de dışa dönükler sağlıkları için insan etkileşimlerine ihtiyaç duyarlar.

Mehl, “Gerçekten, içe dönüklerin -ortalama olarak- daha az sosyal etkileşime ve dışa dönüklerin -ortalama olarak- daha fazla etkileşime sahip olduğunu” söyledi. “Bu açıdan sosyal uzaklaşma, dışa dönüklükler için daha fazla zorluk yaratıyor çünkü tipik olarak sahip oldukları çok sayıda sosyal etkileşime sahip olmaları daha zor. Ancak hiçbir şekilde içe dönükler için “her zamanki gibi bir durum” değildir.”

Mehl, “Bilimsel verilerde dışa dönüklüğün daha fazla sosyal destek almakla anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu buluyoruz ve bunun dışa dönüklüklerin yardım ve desteğe ihtiyaçları olduğunu söyleyerek başkalarına ulaşmalarının daha kolay olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Bu açıdan bakıldığında, dışa dönük kişilerin sosyal mesafelerde bir avantajı olabilir. Bence başkalarına ulaşmak ve yardım ve destek istemek çok önemli ve bu içe dönükler için daha zor olabilir. ”

Mehl’in daha önceki araştırmaları, bir kişinin kendini içine kapanık veya dışa dönük olarak görüp görmediğine bakılmaksızın, insan etkileşiminin sağlık için ne kadar önemli olduğunu gösterdi.
Mehl, insanların şu anda olduğumuz gibi stresli zamanlarda sosyal etkileşimin özellikle önemli olduğunu söyledi.

Mehl, “Maalesef ‘sosyal mesafe’ demeye karar vermiş olabiliriz, ancak asıl olan sosyal izolasyon değil fiziksel mesafedir.” dedi. Bu zamanlarda sosyal olarak etkileşimde bulunmak ve etkileşimler aramak kesinlikle önemlidir, başkalarına fiziksel olarak yakın olmak değil.

Mehl, “Sosyal medya ve mesajlaşmanın bizi birbirimizden nasıl uzaklaştıracağı ve bizi doğrudan yalnızlığa yönlendirdiği konusunda birçok haber makalesi ve tartışma var. Bunun mutlaka yanlış olduğunu söylemiyorum, ama ister istemez, sosyal medya şu anda etkileşim kurmak için tercih edilen araç. Dolayısıyla, şu anda sosyal medyanın ne yaptığını yeniden düşünmek için büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Bazen bunu toplumun laneti olarak düşünüyoruz, ama bence bu en azından bu zamanlarda toplumun nimetidir.” dedi.

KAYNAK:

Do Introverts Have the Edge in Social Distancing? Maybe Not


Arizona Üniversitesi (2020)