COVID-19 Salgınının Depresyon ve Anksiyete Belirtilerine Etkisi

COVID-19 Salgınının Depresyon ve Anksiyete Belirtilerine Etkisi

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de uygulanmaya başlayan kısmı sokağa çıkma yasağının ardından vaka sayısının %70 oranında azaldığı bildirilmiştir. Alınan önlemler ile beraber kişiler evlerine kapanarak akraba, arkadaş, komşu ilişkilerini kısıtlamış ve yeni vaka sayısındaki artışı önemli ölçüde engellemişlerdir. Ancak COVID-19 salgınının ruh sağlığı üzerinde etkisini inceleyen bir çalışmada, kısmi sokağa çıkma yasağı öncesi katılımcıların % 16’sı depresyon, % 17’si anksiyete belirtileri bildirmişken, yasağın hemen ardından katılımcıların % 38’i depresyon belirtileri ve % 36’sı anksiyete belirtilerinde artış bildirmiştir. Depresyon ve anksiyete oranları yasağın açıklanmasının ardından bir hafta boyunca yüksek kalmasına rağmen ilk günkü kadar şiddetli değildi.

Sheffield Üniversitesi’nden Profesör Richard Bentall liderliğindeki uzmanlardan oluşan ekip, 23 Mart Pazartesi ve 27 Mart Cuma tarihleri ​​arasında standardize edilmiş ruh sağlık ölçümlerini kullanarak 2.000 kişilik bir psikolojik araştırma gerçekleştirdi. Çevrimiçi bir ankette katılımcılara yaş, cinsiyet ve gelir bilgileri ile beraber mevcut durumları, COVID-19 hakkındaki düşünceleri, baş etme yöntemleri ve psikolojik belirtileri soruldu. Hafta boyunca çalışma, kadınların %25’inin ve erkeklerin %18’inin klinik olarak anlamlı anksiyete belirtileri sergilediğini, kadınların %23’ünün ve erkeklerin %21’inin depresyon belirtileri gösterdiğini, kadınların %15’inin ve erkeklerin %19’unun stresli olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, 35 yaşın altında olan, şehirde yaşayan, yalnız ya da çocuklarla yaşayan, daha düşük gelirli, sağlık problemleri olan ve gelirleri COVID-19 tarafından etkilenen kişiler daha yüksek kaygı ve depresyon oranlarına sahipti. Ayrıca mahallelerine ait olduklarını hisseden, komşularına güvenen kişilerin kaygı ve depresyon düzeyleri daha düşüktü.

Çalışma, insanların %32’sinin COVID-19 nedeniyle gelir kaybettiğini bildirmiştir. Katılımcılardan pandemiyle beraber şu anki “finansal kaygı düzeylerini” derecelendirmeleri istendiğinde ortalama cevap 6 civarındaydı (0-10 aralığında: 0-hiç endişelenmiyorum, 10-son derece endişeliyim).

Çalışmanın ilk sonuçları, nüfusun çoğunluğunun sağlıklarını korumak için daha fazla çabaladığını gösteriyor; % 69’u yeterli uyku aldıklarını ve üçte ikisi daha dengeli beslendiklerini söylüyor. Yaklaşık % 70’i, eğer mevcutsa koronavirüse karşı kesinlikle aşılanmak isteyeceklerini veya çocuklarının aşılanmasını isteyeceklerini söyledi. Bununla birlikte, ortalama olarak insanlar önümüzdeki ay virüse yakalanma risklerinin %50’den az olduğunu düşünüyor.

KAYNAK:
1. https://neurosciencenews.com/covid-19-depression-16045/
2. https://tr.euronews.com/2020/04/01/ingiltere-de-karantina-ise-yarad-insanlar-aras-etkilesim-yuzde-70-azald-yeni-vaka-hiz-dust

    formu doldurun, biz sizi arayalım

    Güncel Yazılar

    Haberler