Dünya genelinde yaşanan COVID-19 salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde muayenehanemiz 15 Nisan 2020 tarihine kadar hizmet vermeyecektir. Acil durumlar için ACİL DURUM İLETİŞİM FORMU sayfası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Haberler

Lewy Cisimcikli Demansta İlaç Dışı Girişimler

Lewy Cisimcikli Demansta İlaç Dışı Girişimler
  • Bakım veren kişilere olası davranış problemleri hakkında eğitmek önemlidir. Bu problemler tedavi edilmezlerse sıklıkla artış göstermekte, bu nedenle önleyici tedavi (çevresel ve davranışsal modifikasyon teknikleri gibi) ve erken tanı önemlidir.
  • Davranışlar için tetikleyicileri belirleyin ve ortadan kaldırın. Örneğin: Ağrı, korku, halüsinasyonlar, sanrılar veya belirli çevresel tetikleyiciler…
  • Ağrı, ihtiyaçlarını ifade edemeyen hastalarda yaygın bir tetikleyicidir. Ayrıca birçok ağrı kaynağının hiçbir belirtisi yoktur. Basit analjezi (ağrı kesici) ile ampirik tedavi (örn. Asetaminofen) sıklıkla etkili bir birinci basamak tedavidir.
  • Sosyal etkileşimi artıran, tetikleyicileri kaldıran ve konfor sunan farmakolojik olmayan müdahaleler etkilidir. Örneğin, İngiltere hasta bakım tesislerinde demans hastalarının 6 saatlik periyotlarla iki dakikadan daha az sosyal etkileşim zamanı vardır ve bu etkileşimi artıran kısa süreler bile ajitasyonu önemli ölçüde azaltır.
  • Bakım verenlerin kişiselleştirilmiş danışmanlık ve eğitiminin, ajitasyonun azaltılmasında, farmakolojik tedavilerle karşılaştırılabilecek şekilde 0.34’lük bir etki büyüklüğü vardır.
  • Hasta bakım tesislerinde davranışsal rahatsızlıkların çoğu kendi kendini sınırlar; dikkatli beklemek ve gözlemek genellikle uygundur.

KAYNAK:
Boot, B. P., McDade, E. M., McGinnis, S. M., & Boeve, B. F. (2013). Treatment of dementia with lewy bodies. Current treatment options in neurology15(6), 738–764. https://doi.org/10.1007/s11940-013-0261-6

Tedaviye Dirençli Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Kişiler Maruz Bırakma Terapisinden Yararlanabilir

Tedaviye Dirençli Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Kişiler Maruz Bırakma Terapisinden Yararlanabilir

Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, ilk olarak ilaç tedavisinin yanında maruz bırakma terapisini test ettiler.

İş Stresiyle Baş Etmek

İş Stresiyle Baş Etmek

Kendinizi işte bir iş stresiyle (veya biriyle) mücadele ederken bulduysanız, yalnız değilsiniz. Çoğu insan bir noktada iş stresiyle karşılaşır ve bu stres ile baş etmek için en iyi stratejilerden biri kendinize zaman ayırmaktır.

Uyku İhtiyacımızı Görmezden mi Geliyoruz?

Uyku İhtiyacımızı Görmezden mi Geliyoruz?

Elimizden gelenin en iyisini yapmak için hepimizin verimli bir uykuya ihtiyacı vardır.

Mevsimsel Depresyondan Etkileniyor musunuz?

Mevsimsel Depresyondan Etkileniyor musunuz?

Mevsimsel afektif bozukluk (MD), yılın belirli zamanlarında meydana gelen majör bir depresyonun bir türüdür. Mevsimsel Depresyon, alt-tip bir depresyon olarak kabul edilirken, çalışmalar vakaların % 33-44’ünde MD’nin mevsimsel olmayan majör depresyona dönüştüğünü göstermektedir.

Narsist ile İlişki

Narsist Kişilik Bozukluğu Olan Bireylerin Partnerlerini Manipüle Ettiği 3 Yöntem

En basit haliyle kişinin kendini sevmesi olarak bilinen narsisizm bir kişilik bozukluğudur. Narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler sınırsız güç, zeka, başarı ve sevgi düşlemleriyle uğraşırlar. “Özel” ve eşi benzeri bulunmayan biri olduklarına dair inançları vardır. Düşlerine ulaşmak için başkalarını kullanır ve başkalarının duygularını, ihtiyaçlarını anlamak istemezler. Narsisist kişiler her ne kadar büyüklemeci davranışlar sergileseler de düşük özbenlik algıları vardır ve bu eksikliği başkalarının övgü ve onayıyla gidermeye çalışırlar.